Detva sa snaží zabrániť ťažbe zlata: Rokovania s ministrom a nádej v novele zákona
Po tom ako vláda schválila zákaz ťažby uránu, Mesto Detva vyvíja intenzívnu snahu a pokračuje v rokovaniach o novelách zákonov, ktoré by neumožnili ťažbu zlata na Podpoľaní.
Rokovania sú podľa radnice sústavné a rozvíjajú snahu už uskutočnených administratívnych a legislatívnych krokov z uplynulých mesiacov až rokov. „Mesto Detva nesúhlasí s určením dobývacieho priestoru, čo vyjadrilo aj vo svojom záväznom nesúhlasnom stanovisku ku konaniu o určenie dobývacieho priestoru ešte zo dňa 4. novembra 2013,“ povedala hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Zaslali pripomienky
V decembri 2013 Obvodný banský úrad Banská Bystrica prerušil konanie o určení dobývacieho priestoru v lokalite Biely vrch. Mesto následne 3. marca 2014 podalo na Okresnú prokuratúru Banská Bystrica protest proti rozhodnutiu Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, v ktorom navrhuje, aby prokurátor podal upozornenie proti nesprávnemu postupu Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici pri vydávaní rozhodnutí.
Mesto si myslí, že konanie o určení dobývacieho priestoru nemalo byť prerušené, ale malo byť definitívne zastavené. Okresná prokuratúra postúpila uvedený podnet Mesta Detva na vybavenie Krajskej prokuratúre Banská Bystrica, čo oznámila Mestu Detva listom zo 7. apríla 2014.
„Detva zaslala v januári 2014 pripomienky k Územnému plánu veľkého územného celku Banskobystrický kraj, v ktorom požaduje zmeniť text záväznej časti územného plánu, aby nebolo možné povoliť povrchovú ťažbu zlata s použitím technológie kyanidového lúhovania na území celého kraja,“ objasnila Juhaniaková.
Pripojili sa k výzve
V máji tohto roka, presnejšie 13.5. sa Detva pripojila k výzve občianskych združení a Mesta Kremnica predsedovi vlády SR, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie.
Tak ako v predchádzajúcom období, aj v posledných týždňoch primátor Ján Šufliarský a vedenie mesta viackrát rokovali s členmi vlády SR, poslancami NR SR, poslancami Európskeho parlamentu a príslušnými úradmi verejnej správy o problematike pripravovanej ťažby zlata a možnostiach ukončenia tohto procesu.
Majú podporu od viacerých
Zo stanovísk a rokovaní v období posledných týždňov s ministrom životného prostredia Petrom Žigom, s podpredsedníčkou NR SR Janou Laššákovou, s poslancom NR SR Jánom Senkom, poslancom Európskeho parlamentu Vladimírom Maňkom a zástupcami Ministerstva hospodárstva SR vyplynula podľa radnice snaha a dobrá vôľa všetkých týchto zástupcov. „Počas stretnutí kompetentní predstavitelia potvrdili záujem a vôľu legislatívne vyriešiť problematiku ťažby zlata a určiť jasné pravidlá, ktoré by v tomto procese hájili záujmy dotknutých miest a obcí a ich obyvateľov,“ píše sa v stanovisku mesta Detva.
Detva verí, že aktuálne prerokovávanú novelu banského zákona Národná rada v najbližších dňoch schváli v prospech nielen Detvy, ale i všetkých dotknutých miest a obcí na Slovensku. Novela by totiž mala umožniť obyvateľom v referende vyjadriť svoju vôľu k ťažbe. Pokiaľ by postoj občanov bol negatívny, príprava ťažby by bola zastavená a tento proces ukončený.
Foto: ilustračné