Stanislav Černák Rôzne

Deň narcisov sa zneužíva: Chcelo by to zmenu zákona o zbierkach

Počas Dňa narcisov zbierali peniaze viaceré organizácie, ktoré si ako svoj symbol zvolili narcis, hoci ten už roky patrí Lige proti rakovine. A práve takto zneužívajú Deň narcisov rôzne iné organizácie, ktoré využijú dôveru ľudí a zneužijú symbol boja proti rakovine.

Ilustračný obrázok k článku Deň narcisov sa zneužíva: Chcelo by to zmenu zákona o zbierkach
Zdroj: Webnoviny.sk

Viaceré mimovládne organizácie a Liga proti rakovine, ktorá organizuje zbierku Deň narcisov, oslovili ministerstvo vnútra s výzvou na zmenu 40 – ročného zákona o verejných zbierkach. Zákon je podľa organizácie zastaraný a umožňuje robiť zbierky aj organizáciám, ktoré sa podozrivo priživujú na všeobecne známom Dni narcisov. Liga proti rakovine vyzbierala však menej peňazí ako vlani.

Viacerí používajú ako svoj symbol práve narcis

To podľa Evy Kováčovej z Ligy proti rakovine spôsobili aj rôzne organizácie, ktoré robia zbierky celoročne, najviac sa však zaktivizovali práve počas Dňa narcisov. „Ich množstvo a intenzita počas tohto dňa bola extrémne aktívna napriek faktu zbierania počas celého roka. Občianske združenia zbierajúce zväčša na detskú onkológiu sa nerozpakovali používať ako prezentáciu svojich zbierok práve narcis – dlhoročný symbol jedinej zbierky Ligy proti rakovine – čím mnohokrát priviedli prispievajúcich do omylu, že títo podporujú práve Deň narcisov,“ povedala Kováčová.

Už niekoľkoročné pôsobenie týchto organizácií bez transparentného preukazovania použitia vyzbieraných financií preto podľa nej vyvolalo potrebu riešiť zmenu zákona o verejných zbierkach. „Každý, kto robí pouličnú verejnú zbierku, by mal mať povinne zriadené všetky kontaktné údajne, resp. prístup k nim, teda aby mal zriadenú webovú stránku, aby ktokoľvek, kto si chce skontrolovať, či také združenie existuje a kde pôsobí, mal tento prístup, aby na takýchto stránkach boli prístupné údaje o zbierke, ako sú výnos a jej rozdelenie,“ priblížila Kováčová.

Chcelo by to nový zákon

Nový zákon by podľa nej mal tiež skrátiť obdobie trvania verejnej pouličnej zbierky. „Pretože je kontraproduktívne robiť ju rok, vieme to na základe praktických skúseností,“ dodala. Starý zákon navyše podľa Kováčovej neupravuje nové spôsoby konania zbierok, napríklad cez SMS správy.

My ešte na záver dodáme, že počas tohtoročného Dňa narcisov sa vyzbieralo 889 923, 10 eur. Približne 60 – tisíc eur z tejto sumy išlo na náklady, ktoré vznikli pri organizovaní zbierky, čistý výnos z Dňa narcisov je tak zhruba 830 – tisíc eur. Väčšina z vyzbieraných peňazí, viac ako 303 – tisíc eur, pôjde na medicínske a výskumné projekty, medicínske služby a hospicovú starostlivosť. Takmer 240 – tisíc eur dá Liga proti rakovine na psychosociálnu starostlivosť o onkologických pacientov a ich rodiny.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM