Stanislav Černák Rôzne

Chrípka má na svedomí ďalší život, museli zavrieť aj školy

Jedno úmrtie na SARI, dve ďalšie vážne ochorenia a niekoľko zavretých škôl. To je bilancia epidemiologickej situácie dvanásteho týždňa v banskobystrickom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka má na svedomí ďalší život, museli zavrieť aj školy
Zdroj: TASR

Ďalšou obeťou SARI je 63 – ročný muž z okresu Banská Bystrica, ktorého prijali do Rooseveltovej nemocnice s dýchavicou, produktívnym kašľom a bolesťami na pravej strane hrudníka. „Pacient, ktorý nebol očkovaný proti chrípke patril do skupiny rizikových, bol diabetik a mal problémy so srdcom. Podrobné laboratórne výsledky ešte nie sú známe,“ oznámila hovorkyňa Regionálneho úradu zdravotníctva v Banskej bystrici Mária Tolnayová.

Vážne ochorenia

V našom kraji sú však aj dve ďalšie osoby s vážnymi zdravotnými problémami. Len 38 – ročný pacient z Banskej Štiavnice leží v žiarskej nemocnici so zápalom pľúc, kašľom, teplotami a hlavne pre progresiu respiračných problémov. Rizikovým faktorom u neho je ochorenie pečene.

„Druhým pacientom so SARI je 31 – ročná žena z okresu Lučenec, ktorú hospitalizovali s vysokými teplotami, krátkodobou poruchou vedomia a kŕčmi. Nebola očkovaná, virologické vyšetrenie potvrdilo chrípku typu B,“ povedala Tolnayová.

Vyučovanie je prerušené v základnej škole Malachov v okrese Banská Bystrica. Školy sú zatvorené aj v troch základných školách v okrese Brezno a jedna v okrese Lučenec. Podobne sú na tom aj dve materské školy, jedna v okrese Poltár a druhá v okrese Rimavská Sobota.

Stále mnoho chorých

V celom Banskobystrickom kraji eviduje banskobystrický Regionálny úrad zdravia 6735 chorých na rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 1832 na 100 tisíc obyvateľov. Z tohto počtu je 914 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení.

Najviac chorých na výskyt akútnych respiračných ochorení ARO v Banskobystrickom kraji opäť hlásia okresy Lučenec (1021), Rimavská Sobota (851) a Brezno (659). Počet chorých na chrípke podobných ochorení je najvyšší v okrese Revúca (200), Lučenec (153) a Banská Štiavnica (107).

„Výskyt ARO v Banskobystrickom kraji je oproti uplynulému týždňu len o zanedbateľné percento nižší, podobný trend je aj v medziročnom porovnaní. Epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej dodržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom chrípky typu A(H1N1),“ dodala Tolnayová.

Predpoklady

Podľa predpokladov epidemiológov výskyt akútnych respiračných ochorení, ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s uplynulým týždňom opätovne klesol. Výskyt ARO je nižší o 16 percent a CHPO o takmer o tretinu. Počet prípadov je však stále vyšší, ako bol vlani v tom istom čase. Vyskytuje sa však vyšší počet ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI), v tomto týždni sú to štyri prípady, u ktorých zatiaľ nebol potvrdený vírus pandemickej chrípky A(H1N1).

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM