Stanislav Černák Správy

Čaká Detvancov zdražovanie? Dodávateľ tepla chce zvýšiť ceny!

Správa, ktorá Detvancov nepoteší. Dodávateľ tepla v Detve plánuje na budúci rok zvýšiť ceny tepla takmer o dve eurá. Mesto s tým nesúhlasí.

Ilustračný obrázok k článku Čaká Detvancov zdražovanie? Dodávateľ tepla chce zvýšiť ceny!

So zvýšením ceny tepla na budúci rok o 1,92 eura (7,8 %), na 26,48 eura za gigajoule (GJ), prišiel v Detve jeho rozhodujúci dodávateľ, spoločnosť Bytes. Mesto, ako tretinový akcionár však návrh neprijalo a proti boli aj mestskí poslanci, ktorí ho na ostatnom zastupiteľstve odmietli.

Primátor: Niet dôvodov

„Podľa celkovej situácie na trhu niet dôvodov zvyšovať ceny tepla,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarsky a pokračoval, „Spoločnosti Bytes sme odporučili, aby optimalizoval svoje náklady tak, aby nemuseli zvyšovať ceny tepla. Ceny by tak ostali na úrovni roku 2013.“

Bytes dodáva teplo do väčšiny detvianskych domácností. Zásobené sú ním aj mestské školy, úrady a poliklinika. S podobným navyšovaním ceny tepla prišiel Bytes aj vlani. Nakoniec došlo ku kompromisu a zvýšenie dosiahlo zhruba 50 centov za GJ.

S cenou nesúhlasí ani dozorná rada

S navrhovanou cenou nesúhlasila ani dozorná rada Bytesu. Podľa jej stanoviska cena „detvianskeho“ tepla je ovplyvnená optimálnym palivovým mixom, ktorý umožňuje vyrobiť teplo za čo najmenšie náklady. Bytes je pre to vybavený kotolňami, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, ako sú drevná štiepka a slama. Využívajú aj odber tepla aj z vlastnej bioplynovej stanice. Plynové kotolne, ktoré sú na výrobu tepla najdrahšie, sa využívajú len v zime ako doplnok.

Bytes však v roku 2014 počíta zo zvýšením výroby tepla práve v drahších plynových kotolniach a v bioplynovej stanici. Na druhej strane znižuje podiel jeho výroby zo štiepky a slamy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM