Stanislav Černák Správy

Až 1750 vojakov a 600 kusov techniky: Na Lešti začína megacvičenie NATO!

Približne 1750 vojakov s takmer 600 kusmi vojenskej techniky na zemi i vo vzduchu bude v najbližších dňoch cvičiť vo výcvikovom priestore Lešť na najväčšom medzinárodnom vojenskom logistickom cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO) Capable Logistician 2013.

Ilustračný obrázok k článku Až 1750 vojakov a 600 kusov techniky: Na Lešti začína megacvičenie NATO!
Zdroj: TASR

Najväčšie cvičenie od ukončenia 2. svetovej vojny

Podľa informácií z tlačového oddelenia Ministerstva obrany SR, záujem o účasť na cvičení prejavilo 35 krajín NATO, Európskej únie, členských krajín Partnerstva za mier vrátane Ruska, Indie, Portugalska a ostatných partnerských štátov a 14 organizácií NATO a Európskej únie. Cvičenie sa tak radí k najväčším svojho druhu od ukončenia 2. svetovej vojny.

Väčšina zahraničných jednotiek s technikou síce v týchto dňoch ešte na Lešť iba postupne prichádza, niektoré prvky v rámci mnohonárodného logistického cvičenia už fungujú na plné obrátky.

Ide hlavne o štáby riaditeľstva a velenia cvičenia označené skratkami EXDIR a EXCON a štáb skupiny logistickej podpory JLSG (Joint Logistics Support Group), ktoré priamo riadia činnosť nasadzovaných síl. Vo všetkých z nich od začiatku pôsobia slovenskí a českí vojaci a odborníci, pretože riadiacim cvičenia je Mnohonárodné centrum pre koordináciu logistiky so sídlom v Prahe.

Súbežne s činnosťou štábov bežia naplno všetky prvky podpory, ktoré musí Slovensko ako hostiteľská krajina zabezpečiť. V zodpovednosti jednotlivých štábov, napríklad prijímacieho strediska (RSOM), ale hlavne vojenských dopravákov je práve úspešné zvládnutie „rozbehnutie“ cvičenia v jeho prvej fáze nasadzovania a rozvinovania síl.

„RSOM otvára jednotkám dvere do priestoru nasadenia a po ich stiahnutí ich opäť zatvára,“ vysvetľuje zjednodušene podplukovník Vojciech Grzybowski z Poľska, ktorý riadi prijímacie stredisko cvičenia Capable Logistician 2013. Prijímacie stredisko RSOM v spolupráci s hostiteľskou krajinou, vojenskou políciou a skupinou riadenia prepravy monitoruje aj pohyb nasúvajúcich sa jednotiek už od prekročenia slovenských hraníc. Väčšina z nich prichádza na Slovensko po vlastnej osi, ale napríklad niektorá ťažká technika je prepravovaná po železnici a naopak v niektorých prípadoch je na prepravu osôb používaná bežná linková preprava vrátane leteckej.

Cvičenia sa zúčastní až 8 krajín

V tíme RSOM budú v rámci cvičenia Capable Logistician 2013 pôsobiť zástupcovia z Poľska, Bosny a Hercegoviny, Lotyšska, Rakúska, Slovenska, Slovinska a Srbska. „Ako náhle uzatvoríme príjazdy jednotiek a hostí, budeme musieť hneď začať pripravovať procedúru pre sťahovanie,“ dodal podplukovník Grzybowski.

Cieľom cvičenia Capable Logistician 2013 je koordinácia a rozvoj spoločných logistických postupov medzi zúčastnenými štátmi v súlade so štandardami NATO, ako aj overenie vzájomnej použiteľnosti logistických systémov a prostriedkov.

Cieľom je zvýšenie interoperability

Hlavným poslaním je zvýšenie a rozvoj interoperability medzi armádami zúčastnených krajín. Aby bolo možné preveriť schopnosti vzájomnej spolupráce medzi zúčastnenými národmi budú medzinárodné jednotky a jednotlivci zaradení do jednotlivých funkčných oblastí, čím vytvoria mnohonárodné integrované logistické jednotky. Ku kľúčovým funkčným oblastiam budú patriť napríklad: munícia, pohonné hmoty, voda, údržba, vyslobodzovanie a obnova bojaschopnosti techniky, preprava, riadenie prepravy, vrtuľníkové operácie, inteligentná energia a ďalšie.

Cvičenie zároveň poskytuje jedinečnú príležitosť príslušníkom slovenských ozbrojených síl získať nové skúsenosti a kontakty, ale hlavne pozitívne spropaguje naše vojenské výcvikové kapacity a Slovenskú republiku v medzinárodnom prostredí.

Okrem cvičiacich slovenských vojakoch v jednotlivých funkčných oblastiach, slovenská strana poskytuje pre cvičenie Capable Logistician 2013 robustnú logistickú podporu jednotkou s počtom až do 600 osôb.

Vyvrcholením cvičenia Capable Logistician 2013 bude Distinguished Visitors Day, počas ktorého budú 20. júna v Lešti účastníci cvičenia prezentovať jednotlivé precvičované funkčné oblasti. Na podujatí sa zúčastnia významní funkcionári Severoatlantickej aliancie, členovia Vojenského výboru NATO. Predpokladá sa aj účasť prezidenta SR, ministrov obrany a náčelníkov generálnych štábov krajín V4, ako aj ďalších významných zahraničných a domácich hostí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM