Stanislav Černák Rôzne

Atraktívna možnosť, o ktorej mnohí Zvolenčania netušia: Na presun po meste si môžete požičať bicykle zadarmo!

Florián, Vincent, Dezider či Juliana. Tak takéto mená nájdu Zvolenčania nielen v kalendári, ale aj na rámoch tzv. zelených bicyklov, ktoré môžu už nejaký čas zdarma využívať na presun po meste.

Ilustračný obrázok k článku Atraktívna možnosť, o ktorej mnohí Zvolenčania netušia: Na presun po meste si môžete požičať bicykle zadarmo!
Zdroj: TASR

Za projektom najlacnejšej dopravy sú tamojšie Združenie Slatinka a študenti Fakulty enviromentalistiky a ekológie Technickej univerzity.

Inšpiráciu našli v európskych mestách

„Inšpirovali nás niektoré európske mestá, kde požičiavanie bicyklov z pevných stanovísk funguje už roky,“ povedala členka Združenia Slatinka Kristína Šupinová. Na rozdiel od Európy, kde sa za požičiavanie bicyklov platí, vo Zvolene je pôžička zdarma. „Všetko beží na báze dôvery a serióznosti. Zatiaľ sa nám nevrátil len jeden bicykel, čo na takýto projekt vôbec nie je zlé,“ podotkla.

Pred tromi rokmi, keď s projektom začínali, získali od občanov mesta prvých päť starších bicyklov. Tie opravili a so zámkom na kód postavili na prvé stanovisko pri pošte.

Kto chcel bicykel používať, musel sa prihlásiť na združení, alebo cez facebook, pri čom dostal kód vybraného bicykla. Tak to funguje aj dnes. Keď je na bicykli defekt, používateľ napríklad zavolá: „Florián má defekt. Stojí na stanovisku pri univerzite.“ Technik na to určený ho príde opraviť.

K dispozícii je už približne 20 bicyklov

O požičiavaní bicyklov sa najprv vedelo len v užšom kruhu študentov univerzity, tento rok ho vyskúšalo aj viacero občanov či turistov. Park sa postupne rozširuje a aktuálne zahŕňa už 20 bicyklov. Rozšírili sa aj stanoviská, okrem pošty sú aj pred univerzitou, pri internáte a pred univerzitnou knižnicou.

„Cyklostanoviská by sme chceli ešte rozšíriť a to tak, aby boli na každom zvolenskom sídlisku. Tiež by sme chceli ešte viac bicyklov. Staré a nepoužívané nám môžu preto Zvolenčania stále darovať,“ pripomenula Šupinová.

Projekt zatiaľ financujú dobrovoľníci a Združenie Slatinka. Rozširovať ho však už budú aj za získané zdroje z národného projektu KomPrax.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM