Archeológovia nelenili. Najvzácnejším objavom sezóny na Pustom hrade bola rímska minca
Na Pustom hrade sa v lete našlo okolo 30 000 predmetov alebo ich fragmentov. Archeológovia tam okrem falzifikátov mincí z prelomu 13. a 14. storočia, objavili aj pravé razby Bela IV. a Přemysla Otakara II.
Rímska minca s portrétom cisára Galliena, ktorý vládol v treťom storočí nášho letopočtu, bola asi najvzácnejším objavom uplynulej archeologickej sezóny na Pustom hrade nad Zvolenom.
Podľa vedúceho výskumu, archeológa Jána Beljaka, minca je pomerne veľká, má medené jadro a plášť zo striebra. „Mincu sme našli na hornom Pustom hrade ešte v auguste, dali sme si ju ale odborne určiť,“ povedal.
Ide o druhú mincu z obdobia vládnutia Ríma, ktorá sa našla na území Zvolena. Ešte v 19. storočí sa tam našiel rímsky republikánsky denár z doby pred naším letopočtom.
Okolo 30 000 predmetov alebo ich fragmentov
Aktuálny nález zrejme súvisí s osídľovaním Kvádov na strednom Pohroní v mladšej dobe rímskej a vypovedá o obchodných vzťahoch s Germánmi, ktorí vtedy žili na tomto území.
Na Pustom hrade sa v lete našlo okolo 30 000 predmetov alebo ich fragmentov. Bola to napríklad aj vzácna tordovaná ihlica vyrobená z jantáru. Archeológovia tam okrem falzifikátov mincí z prelomu 13. a 14. storočia, objavili aj pravé razby Bela IV. a Přemysla Otakara II. Našla sa tiež keltská keramika s prímesou grafitu z mladšej doby laténskej či fragment modrého skleneného keltského náramku.
Záujemcovia o históriu uvidia aktuálne nálezy z Pustého hradu už čoskoro, tie z uplynulých sezón sú od konca leta vystavené na Zvolenskom zámku a budú k videniu ešte do 9. decembra 2018. „Ďalšia časť je aj v Starej radnici,“ dodal Beljak.
S pomocou nezamestnaných
Uplynulá sezóna bola podľa neho veľmi dobrá nielen na nálezy, ale aj čo sa týka práce s tzv. nezamestnanými, ktorí už niekoľko rokov pomáhajú archeológom odkrývať tajomstvá hradu. „Keby sme ich nemali, určite by sme nedokázali urobiť taký objem práce,“ doplnil archeológ.
Na budúci rok by chceli finišovať s obnovou dolného Pustého hradu. Na hornom Pustom hrade musia vyriešiť statické poruchy, ktoré tam vznikli na architektúre, obnovovanej v 90. rokoch uplynulého storočia. „Archeologický výskum by mal pokračovať na dolnom hrade, ale ťažisko už bude na hornom hrade. Z hľadiska vedeckého sú totiž sondy na tejto časti pamiatky oveľa zaujímavejšie,“ pripomenul Beljak.