17. november: Ako vnímajú Nežnú revolúciu niektorí Zvolenčania?
17. november sa blíži. V tento deň si pripomíname dve historické udalosti. Zaspomínajte si na ne spolu s nami a zistite, ako tento deň vnímajú s odstupom času obyvatelia nášho mesta.
V roku 1939 nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov.
Ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939 Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi v Londýne vyhlásil 17. november za Medzinárodný deň študentstva.
Rok 1989 a prevrat
V roku 1989 si v tento deň študenti v uliciach opäť pripomenuli smrť medika Jana Opletala, zatvorenie vysokých škôl a súčasne protestovali proti komunistickému režimu. Demonštrácia za slobodu a demokraciu v Prahe, ktorá bola potlačená policajnými zložkami, vyvolala solidaritu občanov Československa, ktorí sa postavili proti policajnému násiliu, politickému útlaku a neslobode. Všetky akcie, ktoré sa odohrávali na uliciach, prebiehali pokojnou cestou a vyústili do tzv. „Nežnej revolúcie“ a umožnili slobodné demokratické voľby. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2001 rozhodli, že 17. november bude naším štátnym sviatkom ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Ako ste vnímali 17. november vtedy a teraz, malo to význam?
My sme sa rozhodli urobiť malú anketu v uliciach nášho mesta a zistiť, ako obyvatelia vnímali 17. november vtedy a teraz s odstupom času. Niektorým z vás sme položili tri rovnaké otázky. Niektorí na ne odpovedali, iní iba vyjadrili svoj zaujímavý názor, nech sa páči.
Naše otázky: 1, Ako vnímate 17. november 1989 s odstupom času? 2, Malo to podľa vás význam? 3, A viete vôbec, čo si v tento deň pripomíname?
Ľuboš (36), hudobník
1, Pokus o nastolenie slobody a rovnosti…
2, Áno, význam to malo. Reálne výsledky však nie… Treba však podotknúť, že sa aspoň skončilo obdobie názorovej neslobody a totalitarizmu.
3, Pád socializmu.
Martin (27), sbskár
1, Ako plánovanú zmenu.
2, Význam to malo a má len pre vyvolenú vrstvu.
3, Nežnú revolúciu.
Pavel (57), technik
1, Osobne som sa toho nezúčastnil, ale pozorne som to sledoval. Keby sa dal vrátiť čas, tak by som bol opäť za takéto zhromaždenie v uliciach.
2, Samozrejme, že to malo význam. Myslím si však, že malo to všetko potom vyzerať trošku inak.
3, Štrnganie kľúčami. Pochopiteľne, je to významný míľnik našej histórie. Verím, alebo chcem veriť, že o tomto dátume vie aj kopa mladých ľudí.
Milan (38), nezamestnaný
Jasné, že to malo a má stále význam, čo sa vtedy udialo pre každého. Keby to nebolo, tak teraz by ste si asi ťažko verejne napísali svoj politický názor, kúpili zahraničné cd, pozeral 100 televíznych programov. V KĽDR teraz popravili verejne niekoľko desiatok ľudí len za to, že sledovali zahraničné TV programy. Ja som tam v roku 1989 stál na námestí ako študent a som hrdý nato, aj keď za tie desaťročia odvtedy je tu tiež ťažký život. Vždy to tak bolo aj bude, že papaláši sa budú mať vždy dobre a my ostatní len tak, ako si to sami zariadime.
Iveta (26), nezamestnaná
Jasné, že mala Nežná revolúcia význam. A nielen pre papalášov, ale hlavne pre obyčajných ľudí. Bez takej zmeny si neviem predstaviť život. Síce vtedy som mala len 2 roky, ale určite nás to posunulo dopredu.
Jozef (40), živnostník
Minulosť je za nami, dôležité je ako sa správame dnes medzi sebou ako ľudia, to rozhoduje o zajtrajškoch…
Foto: ilustračné