Katarína Reiterová Iné športy

Zverko na prestížnych pretekoch: Vzbudil rešpekt peletónu!

Žiarsky cyklista a držiteľ ocenenia objav roka, David Zverko, vyhral dve etapy a obsadil celkové piate miesto na najprestížnejších európskych pretekoch kadetov ASKO Radjugendtour 2012.

V dňoch 12. až 17. augusta tohto roku sa v rakúskom Bad Tatzmannsdorf uskutočnil už 27. ročník medzinárodných cyklistických etapových pretekov kadetov Internationale ASKO Radjugendtour. Na podujatí určenom pre pretekárov do 17 rokov sa predstavili cyklisti z 19 krajín a na cyklistické nádeje na neoficiálnych majstrovstvách Európy čakalo náročných 320 km rozdelených systémom prológu a štyroch etáp.

[blockquote]Vo výbere Slovenska pod vedením trénerov Novosada a Sitoru sa predstavila aj šestica Slovákov, v ktorej mala žiarska cyklistika až trojnásobné zastúpenie v podobe Davida Zverka, Juraja Bellana a Kristiána Zimániho. Už v úvodnom prológu na 2,8 km, ktorý sa išiel v meste Steinberg, potvrdil Zverko rolu favorita podujatia, keď časom 3:34 (47,1km/hod.) zvíťazil a obliekol sa ružového dresu lídra pretekov.[/bloc­kquote]

Juraj Bellan obsadil 51 a Kristián Zimány 117 miesto. Bohužiaľ, Zverko už v prvej etape v Deutch Kaltenbrunn merajúcej 76 km prišiel o ružový trikot. Po vydarenom úniku štvorčlennej skupiny sa z víťazstva radoval a do dresu lídra pretekov obliekol domáci pretekár Benjamin Brkič. Peletón aj s našimi dorazil do cieľa so stratou 8 sekúnd.

[color=#cc0000]­[size=14]Druhá etapa – Zverko so stratou 36 sekúnd na lídra[/size][/co­lor] Najdlhšia druhá etapa podujatia v Bad Blumau merajúca 86 km mala podobný scenár ako prvá. Nespočetné množstvo pokusov o únik, doslovná naháňačka, z ktorej víťazne vyšiel opäť únik, v ktorom však Slovensko nemalo zastúpenie. Etapové víťazstvo si odniesol úradujúci Majster Švajčiarska Patrick Muller, ktorý nechýbal v úniku ani v prvej etape a vyzliekol chýbajúceho Brkiča, takže sa opäť prezliekalo. Peletón stratil na uprchlíkov 27 sekúnd a Zverko klesol na deviatu priečku so stratou 36 sekúnd na lídra. V tejto etape sa v plnej miere potvrdila nekompaktnosť družstva Slovenska, zapríčinená veľkými výkonnostnými rozdielmi jednotlivých pretekárov.

Predposledná tretia etapa vo Schwarzau merajúca 78 km bola po dni oddychu. Ten pravdepodobne prospel Zverkovi, keď konečne ukázal svoje prednosti a dokázal to dokumentovať aj vo výsledkoch, keď okrem etapového víťazstva a dvoma prvenstvami na rýchlostných prémiách znížil prostredníctvom bonifikácie stratu na Švajčiara Mullera na 20 sekúnd a posunul sa na piatu priečku. Do poslednej štvrtej etapy v Bad Tatzmannsdorf merajúcej 78 km sa Zverko obliekol do zeleného dresu lídra šprintérskej súťaže s odhodlaním zmazať stratu na Švajčiara Mullera. Favoriti si však pozorne strážili svoje pozície a likvidovali akýkoľvek pokus o únik. Napriek víťazstvu Zverka na druhej rýchlostnej prémii, na ktorej získal tri bonifikačné sekundy sa mu vyššie postúpiť nepodarilo. Potvrdil si však pozíciu lídra šprintérskej súťaži.

[blockquote]Peletón prišiel do cieľa pohromade, a tak sa celkovým víťazom 27. ročníka Radjugenndtour stal Švajčiar Patrick Muller pred Luxemburčanom Wirtgenom a Dánom Klarisom. Zverko obsadil so stratou 00´17“ piate miesto. Ostatní žiarski cyklisti boli celkovo klasifikovaní , Juraj Bellan na 34. mieste a Kristián Zimány 88. mieste. Družstvo výberu Slovenska obsadilo celkové ôsme miesto.[/bloc­kquote]

Za predvedené výkony na 27. ročníku Radjugendtour si David Zverko vyslúžil uznanie od súperov, trénerov, ako aj organizátora. Svojím spôsobom pretekania si vyslúžil rešpekt v peletóne. Bol jednou z najvýraznejších postáv podujatia. Za vzornú reprezentáciu Slovenskej republiky na tomto najprestížnejšom európskom podujatí kadetov mu patrí poďakovanie. F.S.