Žiarsky meteorológ predpovedá: Toto nás čaká najbližšie dni a na Vianoce!
Aj vy ste zvedaví, aké bude počasie v Žiari na Vianoce? Či sa vyplnia predpovede o tuhej zime? Tak práve vám ponúkame dlhodobú predpoveď žiarskeho meteorológa Jána Wolfa.
Presne 1. decembra začala meteorologická zima, ktorá bude trvať do 28. februára budúceho roku. Nasleduje po teplej jeseni, ktorá ako celok skončila teplotne nadnormálne, v Žiari nad Hronom mala priemernú teplotu 10,3 °C, čo je o 1,7 °C nad dlhodobým priemerom (1961–1990).
„S porovnaním s minuloročnou jeseňou bola tohtoročná o 0,7 °C chladnejšia,“ vracia sa k jeseni meteorológ Ján Wolf a dodáva, že teplý charakter počasia bol spôsobený prevládajúcim prúdením teplejšieho vzduchu od západu hlavne v novembri. „Výraznejšie ochladenie bolo pozorované len v prvej októbrovej pentáde a na konci novembra. Zrážkovo bola tohtoročná jeseň v medziach normálu, keď v Žiari nad Hronom spadlo 142 mm zrážok (DP 164 mm),“ uzatvára hodnotenie jesene.
Tohtoročná zima tuhá nebude, aj vďaka moriam
Podľa Jána Wolfa je len veľmi málo pravdepodobné, že zima 2013/2014 bude studená (s teplotnou odchýlkou –1,0 °C a menej od normálu). „S väčšou pravdepodobnosťou skončí tohtoročná zima s kladnou teplotnou odchýlkou (v porovnaním s priemerom v rokoch 1901 až 2000). Za normálne zimy sa na Slovensku považujú zimy približne s odchýlkami od –1,0°C do +1,5°C od normálu,“ dodáva meteorológ.
Povrchová teplota morí v okolí európskeho kontinentu, najmä jeho severnej časti je teplotne nad dlhodobým priemerom, čo bude zabraňovať akumulovaniu veľmi studeného vzduchu v severnej časti Európy. Napriek tomu však vpády studeného vzduchu môžu byť pomerne časté.
Na tuhé zimy môžeme zabudnúť?
Predpovedné modely predpokladajú kladnú odchýlku tlaku vzduchu od priemeru v oblasti severnej Európy, pričom aj islandská tlaková níž by mala byť o niečo viac vyjadrená. Počasie v strednej Európe by preto malo byť ovplyvňované teplejším západným prúdením s vpádmi chladnejšieho pevninského vzduchu zo severovýchodu a severu.
„Studená sezóna sa od roku 1990 vyskytla iba počas zím 1995/1996 a 2002/2003. Zima 2002/2003 bola zároveň posledná studená zima na väčšej časti územia Slovenska. Naopak najteplejšia zima bola v roku 2006/2007. Aj napriek tomu, že sme zažili v posledných zimách veľa snehu a silné mrazy (február 2012), nevyrovnali sa svojou intenzitou tuhým zimám v minulosti. Posledné tuhé zimy sa u nás vyskytli v 80. rokoch (zimy 1984/85 a 1986/87),“ hodnotí Wolf.
Budú aj zrážky
Predpovedanie zrážok pre tohtoročnú zimu nemá v dlhodobej prognóze praktický význam. „Aj dve-tri situácie spojené s cyklonálnou činnosťou môžu totiž výrazne ovplyvniť celkovú zrážkovú bilanciu. Okrem toho, zrážky v zime často vypadávajú okolo bodu mrazu, nedá sa teda predpovedať či budú v tekutom alebo tuhom skupenstve,“ hovorí meteorológ.
Aký bude december?
Tohtoročný december, mesiac ako celok, má byť teplotne aj zrážkovo podnormálny. „Ako najchladnejší bude tretí týždeň. Ostatné týždne v intervale dlhodobého priemeru. Z hľadiska zrážok bude prvá polovica mesiaca podnormálna. Po úvodných teplých a slnečných dňoch prvého zimného mesiaca, keď 2. decembra vystúpila maximálna denná teplota na 8,3°C, nám po „Mikulášovi“ poriadne prituhne a možno aj nasneží,“ hovorí ďalej Ján Wolf.
Najbližšie dni budú ešte pekné, neskôr výrazné ochladenie
Vyhliadka na ďalšie dni je, čo sa zimného počasia týka, zatiaľ pomerne priaznivá. V najbližších dňoch sa ešte presunie tlaková výš na východ (4. december). „V ďalších dňoch však očakávame výrazne ochladenie. Najvýdatnejšie zrážky budú opäť na severe Slovenska,“ vysvetľuje Wolf a dodáva, že krátkodobé oteplenie so snežením môžeme čakať okolo 18. až 20. decembra a opäť ochladenie, ktoré potrvá aj počas Vianoc.
„Tu sa skôr očakáva inverzné počasie. Zimný charakter počasia so slabým snežením potrvá až do konca roka. Minimálne teploty pri vyjasnení od –7°C do –15°C, pri nízkej oblačnosti a hmle od –2°C do –7°C. Maximálne denné teploty 0°C až 4°C pri slnečnom počasí, pri zamračenej oblohe a hmle od 0°C do –4°C. Pripomeniem, že dlhodobý mesačný priemer pre Žiar nad Hronom je – 1,1°C. Najteplejší december s priemernou mesačnou teplotou 2,7°C bol v roku 1985 a najchladnejší v roku 2001 s teplotou –5,1°C,“ uzatvára predpoveď na december žiarsky meteorológ Ján Wolf.
Ilustračné foto