Katarína Reiterová Rôzne

Žiarsky meteorológ o extrémnom lete: August bude ešte horúci

Horúco, horúco a ešte raz horúco. Asi takto by sa dalo veľmi zjednodušene opísať počasie nielen v našom meste. Žiarsky meteorológ Ján Wolf nám však počasie vysvetlil odbornejšie. Potvrdil, že nedeľňajšie teploty rekordné neboli.

Ilustračný obrázok k článku Žiarsky meteorológ o extrémnom lete: August bude ešte horúci
Zdroj: Webnoviny.sk

„Mesiac júl ako celok skončil v Žiari nad Hronom teplotne silne nadnormálny a zrážkovo extrémne suchý. Priemerná mesačná teplota vzduchu bola 21,5 °C s kladnou odchýlkou 3,2 °C od dlhodobého priemeru,“ hovorí meteorológ Ján Wolf a dodáva, že mesačný zrážkový úhrn 4,3 mm je najnižší od začiatku pozorovania v roku 1966 na meteorologickej stanici v Žiari nad Hronom. Dlhodobý priemer je 76 mm. Na množstve zrážok v mesiaci júl mali veľký vplyv búrky, ktoré nás akosi „obchádzali“ a vyskytli sa na začiatku mesiaca iba v troch dňoch.

Absolútny rekord bol v roku 2007

Aj keď sme mali v minulom týždni „extrémne teplo“ nepadol absolútny teplotný rekord ako tomu bolo 18. júla 2007 – má hodnotu 38,7 °C. „V nedeľu 28. júla tohto roku sme v Žiari namerali maximálnu dennú teplotu 36,9 °C,“ vysvetľuje Ján Wolf a dopĺňa, že v noci z pondelka na utorok (23. júla) sme teplotne zaznamenali tropickú noc s minimálnou teplotou 21,5 °C.

Zaznamenali sme 26 tropických dní s viac ako 25 °C a 16 tropických dní s viac ako 30 °C. Zdá sa však, že tohtoročná sľubne sa rozrastajúca reťaz tropických dní sa prechodom studeného frontu, ktorý prešiel našim územím v utorok (30. júla) pretrhla.

„Najdlhšie neprerušovaná séria tropických dní v Žiari, keď maximálna denná teplota dosahovala 30 °C a viac sa vyskytla v lete roku 1994 od 21.7 do 6.8. Vlna horúčav vtedy trvala neuveriteľných 17 dní. Podľa vývoja počasia v mesiaci august sa tohoročné leto zaradí medzi tie najteplejšie letá s tým, že leto z roku 2003 asi neprekonáme,“ dodal meteorológ.

Horúčavy pokračujú

Včerajším dňom (1. august) sa v miernom pásme severnej pologuli začal posledný letný mesiac august. Po nadpriemerne teplom júni a júli sa ani ôsmy mesiac v roku nechce nechať zahanbiť a hneď z úvodu to myslí s vysokými teplotami naozaj vážne.

„Obdobie s priemernými dennými teplotami až do 5 °C nad dlhodobým normálom teda pokračuje. Vzduch prúdiaci na naše územie nie je len teplý, ale aj veľmi suchý a spolu s vetrom zvyšuje výpar zo zemského povrchu,“ vysvetľuje ďalej Wolf.

V ďalších dňoch sa musíme pripraviť opäť na postupný vzostup teplôt. „Po okraji výbežku Azorskej anticyklóny sa obnoví prílev teplého vzduchu od juhozápadu a ten bude vrcholiť až v závere I. augustovej dekády pred príchodom studeného frontu,“ informuje o ďalšom vývoji počasia meteorológ.

Dážď a búrky až po 8. auguste

V budúcom týždni pravdepodobne opäť presiahneme teplotu 35 °C. To znamená, že v I. augustovej dekáde (od 1. do 10. 8. 2013) očakávame, veľmi teplé, horúce a suché počasie. Posledným dňom extrémnych horúčav by mal byť štvrtok (8. augusta). V piatok a v sobotu ( 9. – 10. augusta) príde dlhoočakávaný dážď i búrky.

„II. dekáda bude o niečo chladnejšia a na jej začiatku a na konci sa vyskytnú prehánky a búrky. Maximálna denné teploty sa budú pohybovať v intervale 26 °C až 33 °C. V III. poslednej dekáde očakávame ustálené slnečné počasie. Mierne sa nám ochladí s maximálnym dennými teplotami od 23 °C do 27 °C. Chladnejšie bude aj v noci,“ končí predpoveď Ján Wolf s tým, že pravdepodobne ustálené a slnečné suché počasie bude pokračovať aj v prvej polovici septembra.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM