Barbara Dallosová Rôzne

Žiarčania sa bavia na úžasných ZÁBEROCH spartakiády z roku 1985: Ožili aj takéto spomienky, ľahnete smiechom:)

Kto pred tridsiatimi rokmi necupital ulicami nášho mesta v slušivých trenírkach či s farebnou mašľou vo vlasoch, azda ani nebol Žiarčan. Archívne zábery z veľkolepého spartakiádneho pochodu hovoria za všetko :)

Ilustračný obrázok k článku Žiarčania sa bavia na úžasných ZÁBEROCH spartakiády z roku 1985: Ožili aj takéto spomienky, ľahnete smiechom:)
Zdroj: Dnes24.sk

Kto nezažil spartakiádu, tomu je veľmi ťažké vysvetliť, akým bolo toto hromadné verejné telovýchovné vystúpenie sviatkom. Kvôli nacvičovaniu oku lahodiacich zostáv sa rozdávali voľná v závodoch i školách. Nejeden Žiarčan šiel pri choreografiách vypľuť dušu so snom dostať sa na veľkolepé finále na strahovský štadión.

Fotky z rodinného archívu

Spartakiáda neobišla ani žiarske ulice, aj keď po niekoľkých desaťročiach už môžu archívne zábery hrdo nastrojených húfov ľudí mieracich na štadión pôsobiť úsmevne. Na fotkách (v galérii) je zachytený pochod mestom z roku 1985.

,,Na fotografiách som aj ja, fotil to môj otec, je to teda z nášho súkromného archívu. Musel som ich trochu upraviť, nie všetky negatívy sa totiž dochovali v bezchybnej kvalite. Dá sa nad tým stráviť aj niekoľko dní, dnešná technika umožňuje aj digitálne odstránenie škrabancov, na filmoch sa to ale nedá," hovorí fotograf Milan, ktorý priniesol na svetlo sveta rokmi zabudnuté zábery.

Potítka na Petra Nagya :)

Spartakiáda bola veľká vec, nie každej vtedajšej tínedžerke ale padli neforemné módne kúsky, ktoré boli jej súčasťou. ,,Na spartakiáde v Žiari som ja nikdy nebola, hanbila som sa. Raz ma už skoro zlomili, keď som mala možno nejakých 13 rokov, keď som ale videla, čo mám mať oblečené, tuším som si vymyslela že som chorá," spomína na na svoje školské časy Žiarčanka Jana (48).

Malí pionieri obdarení neveľkou dávkou obratnosti zase v outfitoch takí vyberaví neboli, problémy však neraz narobila choreografia.

,,Vtedajší návrhári trafili fantastický doplnok- potítka na ruky. Nosil ich vtedy aj Peter Nagy, tak sme sa spočiatku tešili, že fajn, lebo ak si dobre pamätám, rakety s loptičkami aj oblečením nám ostávali. Horšie to už bolo so samotným prevedením cvičenia. Bol som odjakživa ťarbák a teda jasné, že na okresnej spartakiáde mi loptička odfrkla nesprávnym smerom. Našťastie som nebol jediný, kto zrejme pokazil súdruhom pôžitok z jednotných pohybov a tvarov. Možno aj preto sme potom nešli do Prahy na Strahov? Neviem veru," zamýšľa sa Martin (39).

Pozrite si fotky zachytávajúce neopakovateľnú atmosféru pochodu účastníkov spartakiády na žiarsky štadión v našej fotogalérii. Viac záberov z mesta nájdete na facebookovej skupine AFP TV Video Film Foto.

Foto: AFP TV Video Film Foto

Unikátne zábery z osemdesiatych rokov: Spartakiáda po žiarsky :)
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM