Barbara Dallosová Správy

Žiarčania pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Žiari v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!

Hoci sa narodili v Žiarskej kotline, za prácou alebo štúdiom odišli do Bratislavy. Mnohí Žiarčania opúšťajú naše mesto a aj keď ich srdce zostáva doma, nemenili by. Pozrite sa, čo im najviac chýba v Žiari nad Hronom a našli to práve v hlavnom meste.

Ilustračný obrázok k článku Žiarčania pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Žiari v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!
Zdroj: Dnes24.sk

Čo s načatým večerom?

,,Kultúrne vyžitie mi chýba v prvom rade. V Bratislave si zmyslíte aj o šiestej večer, že chcete niečo vidieť alebo počuť a vždy sa niečo niekde deje. Na to si človek rýchlo zvykne, keď v Žiari ani kino nepremieta denne…," hovorí Lenka (25), ktorú do Bratislavy priviedlo štúdium.

Brigády pre študentov

>,,Len prvé leto na vysokej škole som strávil doma, potom som sa už na prázdniny nikdy dlhodobo nevracal. V Bratislave som za deň zohnal aj dve brigády ktoré som zosynchronizoval. V Žiari boli brigády už v júli rozobraté a mohol som jedine vykladať kamióny za almužnu na hodinu. A poznám veľa ľudí, ktorí chodia napríklad komparzovať do televíznych relácií a za jeden deň tam zarobia lepšie ako za nočnú šichtu v závode," myslí si Lukáš.

Nočné nákupy

,,Nikdy mi nič v Žiari nechýbalo lebo sa sem vždy teším za rodinou a starými známymi, ale nedávno keď som bol doma, tak som sa v niečom dobre okašľal. Vracal som sa domov asi pred jedenástou večer a rezko som sa vybral do supermarketu po cigarety a rýchly nákup na druhý deň, ale obchod zavretý a parkovisko prázdne. Úplne som zabudol, že tu nie je žiadny supermarket otvorený nonstop. Na to si človek zvykne keď vedie aj nočný život a okrem toho chodí niekedy z práce už v hlbokej noci," smeje sa Žiarčan Igor.

Uplatnenie

Medzi tých, ktorí v hlavnom meste zapustili korene, patrí aj farmaceut Michal: ,,To, že veľa ľudí v Bratislave zostáva po vysokej škole, má svoj dôvod. Ja by som sa vo svojom odbore v Žiari a aj širšom okolí asi len ťažko zamestnal. Veľakrát som mal chuť vrátiť sa domov a Žiar vždy môj domov bude, ale nemám tu žiadne možnosti."

Obchodné centrá

Študentka pedagogiky Nika prechodne žije v Bratislave len druhý rok, na vymoženosti väčšieho mesta si ale zvykla okamžite. ,,Nehovorím, že bez Auparku sa nedá žiť, ale je super, keď si napríklad nakúpite za jeden deň vianočné darčeky pre celú rodinu na jednom mieste a máte pokoj. Zatiaľ čo v Žiari lietate po meste, alebo musíte cestovať do Zvolena alebo do Bystrice. A aj ako žena ocením, že keď potrebujem napr. zimné alebo letné oblečenie, za sobotné doobedie mám doplnenú garderóbu."

Na skok do rakúskej metropoly

,,Zvykneme tam vybehnúť na vianočné trhy do Viedne. A doslova vybehnúť. Ide tam priama autobusová linka a ste tam za asi taký čas, ako zo Žiaru do Bystrice," pochvaľuje si dostupnosť rakúskeho hlavného mesta Michal.

Horehronec, východniar, Žiarčan

,,V prváku sme boli na intráku taká zostava, že partia východniarov, chalan folklórista od Heľpy a ja, Žiarčanka, s kamoškou z dediny pri Žiari. Je to možno smiešne ale prvý raz som pravú východniarčinu naživo počula práve v Bratislave. Nemusíte precestovať celé Slovensko, lebo sa všetci stretnete na jednej chodbovici," doplnila študentka Nika.

Bez klebetných susediek

,,V Bratislave mám väčší pocit súkromia. Tým, že ma tu skoro nikto nepozná, mám svoju domácnosť o ktorú sa staráme a zariaďujeme si ju ako chceme a nikto nám na to nemôže nič povedať a najmä nás nešpehujú žiadne susedky – čo bolo na sídliskách a panelákoch v Žiari bežné. Jednoducho povedané, môžem ísť kedy chcem, kde chcem a robiť čo chcem, bez toho, aby to niekto riešil," hovorí Andrea (22), ktorá v Bratislave študuje žurnalistiku.

Viac v peňaženke

,,Jasné, že v Bratislave je život drahší, to sa nedá poprieť. Ale keď je niekto na svoju prácu kvalifikovaný a podáva v nej dobrý výkon a potom si nájde na výplatnej páske 500 eur, tak to je na zaplakanie. Uvedomujem si to na svojom bratovi, ktorý zostal v Žiarskom okrese. Robí odbornú robotu, do ktorej nezoberú hocakého ,,Ďura" ale vždy počíta, za koľko si vôbec môže natankovať," vysvetľuje Miro z obce pri Žiari, ktorý v Bratislave žije už pätnásť rokov.

Letiská

,,Letisko kúsok od centra a tiež neďaleký Schwechat sú veľkou výhodou. Pravidelné linky lietajú do veľkých európskych miest. Keď si to viete odsledovať, občas sa podarí kúpiť letenku fakt za pár drobných. A víkend v Berlíne, aj keď teda len s minimálnym vreckovým, je vždy lepší než víkend pred telkou," doplnil Michal.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM