Martin Károly Rôzne

Žiarčania pôsobiaci v Bratislave? Na zvezenie domov využívajú Facebook!

Potrebujete cestovať za školou či prácou do Bratislavy alebo späť domov? Na Facebooku funguje skupina, vďaka ktorej majú Žiarčania možnosť získať lacnejšiu a pohodlnejšiu alternatívu k bežnej doprave - vozia sa totiž navzájom. Ako to celé funguje?

Ilustračný obrázok k článku Žiarčania pôsobiaci v Bratislave? Na zvezenie domov využívajú Facebook!

Facebooková skupina Cestujeme BA-ZH má zatiaľ necelých 300 členov. Sú nimi študenti, ale aj pracujúci, ktorí musia dochádzať do Bratislavy alebo cestúju späť do Žiaru, či Kremnice. Vďaka spojeniu na sociálnej sieti našli lacnejšiu a často aj rýchlejšiu alternatívu k autobusom.

Do Bratislavy už za 3 eurá

Do skupiny stačí napísať požiadavku s približným miestom, odkiaľ by ste chceli cestovať, časom odchodu a kontaktom na seba, prípadne si prejsť posledné príspevky a zistiť, či niekto neponúkol odvoz. Potom už len čakáte na reakcie. Ak do Bratislavy cestujete vlastným autom, môžete o tom informovať ostatných, napísať počet voľných miest, navrhnúť cenu za odvoz a umožniť tak ostatným cestovať s vami. Získate tak spoločnosť na cestu, ale aj nezanedbateľných pár eur na benzín.

V dobe, keď autobusy a železnice zvyšujú cestovné je takáto forma dopravy veľmi užitočná a markantný rozdiel ocenia hlavne pracujúci. Do hlavného mesta sa autom dostanete podstatne rýchlejšie a cesta pritom veľa nestojí. Ponúkané ceny za odvoz sa väčšinou pohybujú v rozmedzí 5 – 7 eur za osobu, no pokiaľ máte šťastie, do Bratislavy sa dostanete už aj za 3 eurá. Pokiaľ ste šoférom vy a podarí sa vám nazbierať troch – štyroch spolujazdcov, dokážete tak pokryť aj celé náklady na pohonné látky.

Jakub Z Trnavej Hory donedávna cestoval do Bratislavy vlakom. Nedávno si kúpil auto a začal premýšľať ako znížiť náklady na cestu. Našiel spomínanú FB skupinu, no všimol si, že banskobystrická skupina podobného zamerania má omnoho viac členov. „Auto sa mi v priebehu 2 dní zaplnilo. Boli to neznámi ľudia, ale cesta bola pohodová a aj rýchlo ubehla,“ hovorí mladý šofér Jakub. Za cestu inkasuje 5 eur.

Skúsenosti pasažierov

Petra zo Žiaru má s takýmto cestovaním dobré skúsenosti. „Je to super nápad, za málo peňazí a šetrenia času. Za cca 5 eur som v priebehu dvoch hodín doma,“ uviedla Petra. Niektorí študenti sa však na takéto cestovanie neodvážia. „Možno sa to aj viac oplatí, ale mám z podobnej cesty trochu strach. Predsa sú to neznámi ľudia. Tým však nikoho nechcem odrádzať, určite je to super možnosť cestovania a hlavne mladým ľuďom sa oplatí,“ spomenula študentka Andrea.

„Uprednostňujem cestu s priateľmi, ale som ochotný cestovať aj s neznámym človekom… Pred cestou si však pozriem aspoň jeho fotku, či vyzerá vierohodne a zodpovedne," dodáva k téme Miro zo Žiaru.

Opatrnosť nadovšetko

Či sa k niekomu pridáte alebo naopak, zoberiete záujemcu o odvoz, to je už na vás. V Žiarskej skupine je zatiaľ pomerne málo členov a mnohí sa medzi sebou poznajú napríklad zo školských lavíc. „Nevadí mi, keď sa v aute nepoznáme, pretože skupina je uzavretá a spoľahlivá,“ myslí si Ďalej Petra. Pri využívaní takýchto služieb je však namieste byť aj opatrní a snažiť sa už vopred znížiť riziko možných komplikácií. Oplatí sa tiež staviť na zopár rád, ktoré by si podľa polície mali brať k srdcu napríklad stopári. Tie ani pri „facebookovom odvoze“ nie sú na škodu.

Je dobré zapamätať si informácie o vozidle (evidenčné číslo, farba a podobne) a venovať od prvej chvíle dôslednú pozornosť vodičovi, jeho vzhľadu a správaniu, ako aj jeho prípadným spolucestujúcim. Ak je to možné, treba sa sadnúť na zadné sedadlo, aby ste mali dostatočný odstup a prehľad o vodičovi, a v prípade nevhodného správania mohli včas vystúpiť. V prípade najmenšieho podozrenia treba požiadať o zastavenie na otvorenom priestranstve, napríklad z dôvodov nevoľnosti alebo vykonania osobnej potreby.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM