Správy Samospráva

Zháňate nábytok či elektroniku? Žiar predstavil víziu zberne použitých vecí

Funkčné veci, ktoré by inak skončili v koši, môžu ešte poslúžiť iným. Mesto v rámci svojich eko aktivít plánuje otvoriť špeciálne centrum.

Ilustračný obrázok k článku Zháňate nábytok či elektroniku? Žiar predstavil víziu zberne použitých vecí
Zdroj: TASR

Žiarska samospráva plánuje zriadiť zberné centrum použitých vecí. Podľa primátora Petra Antala by ho chceli zrealizovať v druhej polovici tohto roka. Podobný zámer nedávno predstavila aj Banská Štiavnica, písali sme o tom TU.

Žiarsky primátor pripomenul, že mesto sa intenzívne venuje otázke odpadového hospodárstva. ,,Aj v tomto čase prebieha veľká kampaň, čo sa týka nakladania s odpadmi, jednak v našich médiách, ale aj na sociálnych sieťach. Snažíme sa ľudí naučiť viac separovať, ale nielen separovať, ale aj rozmýšľať tým spôsobom, že to, čo jeden považuje za odpad, u druhého to nemusí byť odpadom," skonštatoval Antal.

Aby takýto odpad nekončil v zberných dvoroch, obyvateľom chcú ponúknuť možnosť priniesť ich do zberného centra, kde oň môžu druhí prejaviť záujem. ,,To znamená, že ak niekto nepotrebuje kus nábytku, elektroniku, pravdaže musia to byť funkčné veci, odnesie ich na miesto určené mestom. Kto bude mať záujem o takéto niečo, bude si to môcť zobrať. Nedostane to zadarmo, ale sa symbolickú cenu," ozrejmil Antal s tým, že do zberu nebude zahrnuté šatstvo, keďže v meste už podmienky na jeho druhotné zhodnotenie existujú.

Antal už má predstavu o tom, kde by takéto centrum mohlo vzniknúť. Centrum si bude podľa jeho slov vyžadovať väčšie priestory. ,,Chcem veriť, že to obyvatelia uvítajú a aj takýmto spôsobom pomôžu niekomu, kto nie je tak dobre finančne na tom, aby si dokázal kupovať nové veci a dokáže oceniť aj vec, ktorú dostane za symbolickú kúpnu cenu," dodal primátor.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM