Martin Károly Rôzne

Zažili sme najchladnejší pondelok za ostatných 63 rokov

Dlho očakávané leto sa aj v žiarskom okrese prekladá na neurčito. Na pondelkovú noc vydali meteorológovia výstrahu pred prízemnými mrazmi aj pre náš okres. Čo bolo príčinou tohto neobvyklého javu?

Ilustračný obrázok k článku Zažili sme najchladnejší pondelok za ostatných 63 rokov
Zdroj: Webnoviny.sk

Záhradkári sa pravdepodobne nepotešia. Koniec mája s prízemnými mrazmi asi nikto nečakal. Pre náš okres je na dnes vydaná výstraha 1. stupňa.

V okrese Žiar nad Hronom sa OJEDINELE PRI ZMENŠENEJ OBLAČNOSTIvo výške 5 cm nad povrchom očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu 0 – –4 °C.Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny,“ uvádzalo sa sa na stránke SHMU.sk v pondelok 27. mája.

Teplotný rekord

Mimoriadne chladné počasie bolo aj v pondelok 27.5. kedy na západnom a strednom Slovensku na viacerých miestach bolo najchladnejšie popoludnie pripadajúce na 27.5. za posledných najmenej 63 rokov,“ uvádza sa ďalej v analýze SHMU.

Hlavnou príčinou tohto mimoriadne chladného rána bola skutočnosť, že počas predchádzajúcich dní k nám prenikol od severu až severovýchodu chladný vzduch.

Napriek tomu, že sa nad našou oblasťou nachádzala v závere minulého týždňa nevýrazná oblasť nižšieho tlaku vzduchu, na juhozápade sa počas uvedenej noci na pár hodín vyjasnilo a zoslabol vietor a preto nastal výrazný pokles teploty vzduchu,“ uvádzajú meteorológovia.

Ako bude dnes?

Podľa meteorológov sa dnes počasie neumúdri. Má sa síce mierne otepliť, no bude aj pršať. „Oblačno až zamračené a miestami dážď alebo prehánky. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Najvyššia denná teplota 16 až 22 st.,“ predpovedajú meteorológovia počasie na dnes pre stredné Slovesnko.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM