Barbara Dallosová Samospráva

Zaujímavosti a kuriozity z volieb: O starostovi rozhodol jediný hlas, Antal trhol rekord

Volebný ošiaľ opadol, poznáme mená víťazov aj porazených. Ponúkame vám však pár zaujímavostí, ktoré sme zistili po zverejnení oficiálnych výsledkov v komunálnych voľbách v našom obvode.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti a kuriozity z volieb: O starostovi rozhodol jediný hlas, Antal trhol rekord
Zdroj: TASR

Jediný hlas

Ten rozhodol o starostovi v Bartošovej Lehôtke. Ľubomír Bielik obhájil titul starostu s počtom hlasov 99. Na päty mu šliapala Valéria Doletinová. Jej meno zakrúžkovalo 98 voličov. Od toho, aby dohnala svojho protikandidáta ju teda odrezal jediný chýbajúci volič.

Celkom bez hlasu v tohtoročných komunálkach nezostal v našom obvode nikto. Najnižší počet hlasov, akými občania podporili starostovského kandidáta bol 4. Po štyri hlasy si vyslúžili Ingrid Inczingerová v Bzenici a Miroslav Priebera v obci Lúčky.

V obvode trhol rekord

V našom meste bol naopak rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom priepastný. Staronového primátora Petra Antala podporilo 4 253 voličov, čo je najviac získaných hlasov v tohtoročných komunálnych voľbách v celom našom obvode. Miroslava Grznára, ktorý skončil druhý s počtom hlasov 411, tak od víťazstva delilo až 3 842 hlasov.

19 miest a obcí bez boja

Situácie, keď sa jedinému kandidátovi na hlavu mesta či obce nepostaví nikto, sa stávajú. Tento rok bolo ale takýchto bezkonkurenčných súbojov v našom obvode takmer 20. Badaň, Banská Belá, Dekýš, Hrabičov, Kľak, Kozelník, Lovčica – Trubín, Močiar, Orovnica, Počúvadlo, Prenčov, Prestavlky, Slaská, Veľké Pole, Voznica a Župkov. To sú obce, kde to mali kandidáti takpovediac isté. Bez protikandidátov ale obhajoval primátorský post aj Kamil Danko v okresnej Žarnovici.

Poriadne zmätení

Tak sa mohli cítiť voliči v Nevoľnom, keď sa sklonili nad hlasovacie lístky. V malej obci totiž došlo k zaujímavej situácii s menami starostovských aj poslaneckých kandidátov. Medzi kandidátmi na starostu boli dvaja s rovnakým priezviskom, František Baláž a Marián Baláž. Tých našli voliči aj na poslaneckej kandidátke, tam sa k nim však pridali ešte aj Igor Baláž a Marek Baláž.

Starostom Nevoľného sa nakoniec stal Štefan Henžel a medzi poslancami si obyvatelia vykrúžkovali len dvoch menovcov. Mareka Baláža a Tomáša Baláža.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM