Barbara Dallosová Správy

Zásahový tím o medveďovi v Žiari: Odkiaľ prišiel a kde všade sa túlal?

Žiarčanov prekvapili zábery z nočnej prechádzky šelmy priamo v uliciach mesta. Ako sa tu medveď vzal, sme sa pýtali odborníkov.

Ilustračný obrázok k článku Zásahový tím o medveďovi v Žiari: Odkiaľ prišiel a kde všade sa túlal?
4
Galéria

Prvú informáciu o výskyte medveďa hnedého priamo v intraviláne Žiaru nad Hronom potvrdila krajská polícia. Divé zviera bolo zachytené v areáli vznikajúceho domova dôchodcov a tiež na hlavnom ťahu mestom v smere do Ladomerskej Viesky.

Po stopách medveďa

Medveď naštastie nikomu neublížil. Polícia i primátor mesta Peter Antal Žiarčanov však zhodne vyzývali k vyššej opatrnosti.

Ako potvrdila Štátna ochrana prírody (ŠOP SR), jej Zásahový tím pre medveďa hnedého okamžite mieril na miesto. Prešiel lokality, cez ktoré mal medveď prejsť, a teda ul. SNP, ul. Jánskeho, ul. Tajovského, ul. J. Straku, ul. A. Dubčeka, Sládkovičovu ulicu, DSS, okolie Priora, areál nemocnice i Sociálnej poisťovne a cestu medzi Žiarom a Lovčou.

Podľa vedúceho tímu Jaroslava Slašťana tím komunikoval so štátnou i mestskou políciou, zozbieral potrebné informácie a spravil fotodokumentáciu.

„Jedinec medveďa hnedého nebol zásahovým tímom spozorovaný, situáciu však naďalej monitorujeme,“ ozrejmil Slašťan.

Odkiaľ mohol prísť

„Už v decembri 2017 sme evidovali výskyt jedinca medveďa hnedého v lokalite mŕtveho ramena Hrona v Žiari nad Hronom. Vtedy pravdepodobne prišiel do okresného mesta z Ladomerskej Viesky cez železničnú trať. Predpokladáme, že jedinec, ktorý bol spozorovaný v nočných a skorých ranných 21.06.2021 sa do intravilánu mesta Žiar nad Hronom dostal z Ladomerskej Viesky alebo zo Šibeničného vrchu,“ uviedol Slašťan.

Zvýšený počet hlásení medveďa hnedého súvisí podľa šéfa zásahového tímu nielen s nezabezpečeným komunálnym odpadom a poľovníckymi vnadiskami v blízkosti intravilánov obcí, ale aj s degradáciou biotopov, ktoré medveď obýva. Náhodný výskyt medveďa – ako je aj tento v meste Žiar nad Hronom, je spôsobený aj zvýšenou frekvenciou návštevníkov, turistov, zberačov lesných plodov a ľudí, ktorí sa v životnom priestore medveďa venujú rôznym voľnočasovým aktivitám.

V rámci okresu Žiar nad Hronom eviduje ŠOP SR výskyt medveďa hnedého aj v obciach Kunešov a Krahule. Starostovia oboch samospráv uviedli, že ich pohyb v blízkosti ľudských obydlí je v posledných rokoch čoraz intenzívnejší. Podľa starostu Kunešova Petra Slašťana zachytili fotopasce poľovníkov počas dvoch mesiacov asi 16 rôznych jedincov, ktoré sa v tejto oblasti pohybujú.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM