Richard Kafka Od Vás

Vzácne fotky z archívu: Socha A. Kmeťa stojí v Štiavnici vďake zbierke vlastencov aj bulharského kráľa

S touto sochou sa v historickej Banskej Štiavnici viaže viacero príbehov. Vyzbierali sa na ňu vtedajší vlastenci, z iniciatívy Kremničana Aurela Lehotzkého, svoje si však socha užila aj v 50-tich rokoch. Takmer bol na Kmeťovom mieste Stalin. Socha tu stojí už 75 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Vzácne fotky z archívu: Socha A. Kmeťa stojí v Štiavnici vďake zbierke vlastencov aj bulharského kráľa
Zdroj: Dnes24.sk

Sochu Andreja Kmeťa 1938 odhalili slovenskí vlastenci v Banskej Štiavnici a okolí 19. júna 1938. Iniciátorom vybudovania sochy bol kremnický rodák Ing. Aurel Lehotzký /1882–1953/ mimochodom vnuk Pavla Križku, prvý riaditeľ baní v Kremnici, ktorý bol slovenskej národnosti.

Socha vďaka celonárodnej zbierke: Kto prispel najviac?

Iniciatíva postavenia sochy jednému z najvýznamnejších Slovákov vznikla práve v jeho hlave, keď prostredníctvom miestnej organizácie Slovenskej ligy zorganizoval celonárodnú zbierku na postavenie sochy, súčasne súťaž na výtvarné riešenie diela.

Súťaž vyhral slovenský sochár František Gibala, socha je vytesaná z juhoslovanského mramoru a má hlbokú symboliku. Rúcho zobrazuje jeho kňazské povolanie, kniha v pravej ruke vedeckú činnosť, ruža prácu botanika a urna stojaca na vyčnievajúcej časti podstavca zvýrazňuje jeho archeologickú činnosť.

Prispel aj bulharský kráľ

Veľavravné je aj heslo na podstavci sochy „*Nežil sebe, žil Bohu, vede a národu*“. Ing. Aurelovi Lehotzkému asi najviac robila starosti finančná zbierka, súčasne ho však aj najviac fascinovala. Do zbierky prispievali rôzne organizácie, ale aj jednotlivci, medzi nimi napríklad bulharský excár Ferdinand Coburg, ktorý žil vo Sv. Antone venoval na sochu čiastkou 5000 Kč.

Hliničania sa pochlapili :)

V súkromnej korešpondencii A. Lehotzkého to on osobne takto charakterizuje : „Na Kmeťov pomník prichádzajú stále nové príspevky. Dosiaľ máme 9000 Kč, bez príspevku tunajšieho okresného výboru vyše 8000 Kč. Od iných okresných výborov už došli upovedomenia o tom koľko odhlasovali na pomník. Najlepšie sa pochlapil okresný výbor v Zlatých Moravciach, ktorý sľúbil 500 Kč a z obcí, v ktorých sa zbierka na hárky prevádza je najlepší Hliník /myslí sa Hliník nad Hronom/, kde zozbierali 1000 Kč. Ovšem mám s tým práce hodne“.

Pomník v Štiavnici odhalili, skutočne múdry a obetavý Slovák sa dostal do centra mesta, navyše prakticky pri vchode najväčšieho štiavnického chrámu. Odhalenia sochy sa zúčastnilo veľké množstvo občanov a všetky ulice na tejto križovatke boli plné. (Pozri fotky)

Búrlivé obdobie

Táto akcia mala určite veľký význam pre národné uvedomenie, najmä ak si pripomenieme, situáciu v Banskej Štiavnici, kde maďarská iredenta organizovala rôzne akcie na pripojenie B. Štiavnice k hortyovskému Maďarsku, napríklad takou bola demonštrácia 28. septembra 1938 /tak isto 75 rokov/.

A.Kmeť: Najväčší flegmatik v Štiavnici :)

Socha Andreja Kmeťa stojí 75 rokov, ale nedá mi aby som nespomenul, že v päťdesiatych rokoch bola politikmi ohrozená, vraj ju plánovali nahradiť sochou J. V. Stalina, našťastie nič také sa nestalo, no o pár rokov neskôr počas mojich štúdií v B. Štiavnici /1952–1956/, keď sme sa vracali z vianočných prázdnin vítal nás zhorený kultúrny dom /údajne zhorel počas Silvestrovskej noci/, bolo to súčasne aj kino a vtip „*kto je najväčší flegmatik v B. Štiavnici ?, no predsa Andrej Kmeť – za chrbtom mu horelo a ani sa neotočil*“.

Fotografie z odhalenia sochy a jej budovanie sú z archívu Jozefa Čabáka z Banskej Štiavnice.

Osádzanie sochy A. Kmeťa v B. Štiavnici
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM