Barbara Dallosová Správy

Výsledky skúšok dospelosti sú vonku: Vieme, ako si počínali žiarski maturanti

Už sú známe výsledky externej časti maturity. Pozreli sme sa na to, ako v nej obstáli naši žiaci v porovnaní s národným priemerom.

Ilustračný obrázok k článku Výsledky skúšok dospelosti sú vonku: Vieme, ako si počínali žiarski maturanti
Zdroj: TASR

Na riadnom a náhradnom termíne externej časti maturitnej skúšky (EČ MS) v školskom roku 2018/2019 sa zúčastnilo spolu 42 054 žiakov. Informoval o tom Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý tiež zverejnil výsledky prvej časti maturít. Žiaci písomne maturovali z dvoch častí: z externej časti maturitnej skúšky (test) a z písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (sloh alebo písomná práca na štruktúrované zadanie).

Žiaci písali EČ MS z vyučovacích jazykov, a to prevažne z predmetu slovenský jazyk a literatúra (38 719 žiakov), zvyšok tvoria jazyky národnostných menšín. Každý žiak povinne maturuje z jedného cudzieho jazyka, na výber boli anglický, nemecký, ruský, francúzsky, španielsky a taliansky jazyk. Žiaci gymnázií povinne maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni obťažnosti, úrovni B2. Ostatní žiaci si mohli vybrať úroveň B1 alebo B2. Žiaci bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, povinne maturujú na jazykovej úrovni C1. Žiaci si tiež mohli vybrať ako maturitný predmet aj matematiku.

Keďže spoločným predmetom pre maturantov zo Žiaru nad Hronom bol len slovenský jazyk a literatúra, práve naň sme sa pri porovnávaní výsledkov našich škôl zamerali. Najlepšiu úspešnosť v okrese mali žiaci Gymnázia Milana Rúfusa, a to 60,6 %. Nad národným priemerom (50,7 %) skončili ešte žiaci Súkromnej obchodnej akadémie, tí dosiahli 51,4 %.

Stredná odborná škola obchodu a služieb dosiahla v slovenčine priemernú úspešnosť 40,8 %, Stredná odborná škola technická skončila s percentom 37,5.

Súkromná stredná odborná škola pedagogická EBG do nášho rebríčka zaradená nie je, nakoľko ju NÚCEM nezaraďuje medzi školy v Žiari nad Hronom. Ide o elokované pracovisko školy s iným sídlom.

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM