Barbara Dallosová Rôzne

Vyšla kniha, aká tu ešte nebola: Lokálpatrioti zbystrite pozornosť, hráme o jej elektronickú verziu!

Jedno z najtemnejších období histórie, ktoré sa dotklo i nášho regiónu. Kniha z pera Kremničanky Daniely pútavým štýlom opisuje udalosti, ktoré dnes pripomína morový stĺp uprostred námestia. Aha, ako jednoducho môžete získať skvelé čítanie na chladné večery...

Ilustračný obrázok k článku Vyšla kniha, aká tu ešte nebola: Lokálpatrioti zbystrite pozornosť, hráme o jej elektronickú verziu!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Morová epidémia. Čierne obdobie histórie, ktoré zasiahlo i dejiny nášho regiónu. Od položenia základného kameňa morového stĺpa v Kremnici nedávno uplynulo 305 rokov. Vedeli ste ale, že ten pôvodný dnes nájdete niekde úplne inde? Kniha autorky Daniely Bednářovej podáva sumárny prehľad historických udalostí a faktov, ktoré mali vplyv na vznik morového stĺpa uprostred kremnického námestia.

Kde je pôvodný stĺp?

Titul plný historických zaujímavostí, o ktorých doposiaľ nevedelo ani mnoho obyvateľov Kremnice, je písaný pútavým beletristickým štýlom.

,,Mňa vždy mrzelo, že ani mnohí Kremničania nepoznajú históriu morovej epidémie a stĺpa, ktorý vídajú denne. Doposiaľ tá téma nebola ani spracovaná, celá prvá čerpá z archívnych materiálov. Neboli vedomosti ani o autoroch toho diela. Napríklad o Stanetim si všetci mysleli, že bol Talian, pritom on pochádzal z Moravy," vysvetľuje autorka.

Spomínaný D.I.Staneti, ktorého meno mnohých zmiatlo, sa spolu so sochármi M. Vögerlem a T. Mayerom podieľal na stavbe morového stĺpa. Ten pôvodný, ktorý v Kremnici začal rásť pred 305 rokmi ale nie je ten istý, na ktorý sa pozeráme dnes. Pôvodná stavba menších rozmerov bola po niekoľkých desaťročiach premiestnená a dnes stojí v neďalekej obci Horná Ves, blízko autobusovej zastávky.

Od vypuknutia epidémie…

Kniha Morový stĺp sv. Trojice v Kremnici je rozčlenená do šiestich kapitol – Kremnica, morový rok 1710, Mor v Európe, Morové epidémie a umenie baroka, Morový stĺp v Kremnici, Ikonografia stĺpa a Reštaurovanie morového stĺpa.

Kniha vás prevedie Kremnicou od okamihu, keď sa do nej vplíži neželaný hosť – mor, vysvetlí pozadie morovej epidémie v Európe, priblíži obdobie baroka a súvislosti rozpínajúcej sa epidémie s posilňovaním náboženstva a prezradí, ako obyvatelia s morom bojovali, akými metódami ho liečili a v neposlednom rade, ako vznikol samotný morový stĺp a ako pokračoval jeho príbeh.

Vyhrajte e-knihu!

Knihou, ktorá onedlho vychádza i v tlačenej podobe, môžete listovať už teraz, elektronicky. Dvaja z vás môžu dostať unikátny kód a stiahnuť si celý titul úplne zadarmo. Zadovážte si skvelé čítanie na chladné jesenné večery za jedinú správnu odpoveď.

Súťažná otázka: Ktorí traja majstri sochári sa podieľali na stavbe morového stĺpa v Kremnici?

Správne odpovede posielajte na e-mailovú adresu ziar@global24.sk do pondelka (2.11.) do 10:00 hod. Nezabudnite pripojiť svoje meno a telefonický kontakt, aby sme mohli výhercov čo najrýchlejšie kontaktovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM