Katarína Reiterová Kultúra

Vieme prví: Takto vyzerá detský kútik v MsKC

Mestské kultúrne centrum v Žiari otvára vo svojich priestoroch už túto nedeľu detský kútik. Jeho názov je Hopa-hopa a slúžiť bude deťom vo veku od 3 do 10 rokov. A my vám ponúkame ako prví fotky nového detského kútika. Pozrite si aj program slávnostného otvorenia.

Ilustračný obrázok k článku Vieme prví: Takto vyzerá detský kútik v MsKC
Foto: Katarína Reiterová

Myšlienka vytvoriť v MsKC detský kútik skrsla v hlave riaditeľky Michaely Pribilincovej. „Keďže ja sama som maminkou a stretávam sa s mamičkami zo Žiaru nad Hronom, práve pri jednej z debát o tom, kde chodíme s deťmi, sme rozoberali, že viacerí rodičia kvôli detskému kútiku cestujú do vzdialenejších miest ako je Banská Bystrica či dokonca Nitra,“ vysvetľuje Michaela Pribilincová a dodáva, že v MsKC ju očaril priestor bývalej internetovej kaviarne, ktorý sa však pripravoval na vytvorenie kancelárii pre zamestnancov.

„Najprv som musela nájsť náhradné riešenie pre kancelárie, následne som začala písať prvé projekty pre vytvorenie detského kútika, hľadať dodávateľov a potom to už išlo jedno s druhým. Dôležité bolo, ujasniť si, ako má detský kútik vyzerať, čo v ňom má byť,“ hovorí ďalej Pribilincová.

Pomohli viacerí sponzori

Na Slovensku len jeden dodávateľ spĺňal predstavu riaditeľky o detskom kútiku, a jeho cena sa vyškriabala na asi 12 000 eur. „Takže bolo treba zohnať aj sponzorov. Tí sa však začali ohlasovať aj sami. Niektorí dokonca chceli ostať v anonymite, a preto nebudú zverejnení na žiadnom propagačnom materiáli,“ vysvetľuje riaditeľka a dodáva, že detský kútik mohol byť postavený aj vďaka podpore z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska.

Hopa-hopa

Názov Hopa-hopa vyberali niekoľko dní. "Padli rôzne návrhy ako Zavináčik či Mestskáčik, avšak pre deti sú tieto názvy ťažko vysloviteľné. Keď som však so svojim synom chodila do podobných zariadení, nazýval ich Hopa-hopa a to mal iba rok. Hneď ako som mu ukázala náš kútik, spýtal sa ma, či môže ísť hopa hopa. Nemyslel vyslovene skákať na trampolíne, ale názov sa ujal. Mimochodom trampolína bude k dispozícii v lete,“ prezrádza Pribilincová.

Euro za hodinu

Na to, aby MsKC mohlo kútik neustále budovať a vylepšovať, bude spoplatnený. „Každá začatá hodina bude stáť 1 euro, pokiaľ rodič bude na svoje dieťa dozerať a zodpovedať si zaň. Stráženie detí bude aj inak časovo ohraničené a aj inak spoplatnené. Za každých začatých 30 minút zaplatí rodič 1,5 eura. Je to pochopiteľné, pretože v tom čase musia byť v detskom kútiku dve pracovníčky,“ hovorí pre Žiar24 riaditeľka MsKC.

V kútiku sú rôzne prekážky, guľôčkový bazén so šúchaľkou, rôzne hračky či spoločenské hry.

Okrem toho MsKC pripravuje aj tvorivé dielne. „Pravidelne budeme s deťmi robiť tvorivé dielne, kde si budú môcť kresliť, vyrábať rôzne predmety z plastelíny, učiť sa servítkovú techniku a ďalšie zaujímavé aktivity,“ dopĺňa info riaditeľka.

Otvorenie s cirkusom Prndolíno

Slávnostné otvorenie sa bude konať už túto nedeľu o 10.00 hodine a pri tejto príležitosti je pripravený aj zaujímavý program pre deti, ale aj pre rodičov.

„Čaká na vás potulný cirkus Prndolíno, ktorý sa predstaví s dvomi rozprávkami – „O maškrtnom klaunovi“ a „Smiechtisko“. Okrem toho sú pripravené aj filmové kino rozprávky, súťaže, hry, maľovanie na tvár a predaj občerstvenia. Všetkých srdečne pozývame,“ dodáva Pribilincová.

Otváracie hodiny Hopa Hopa

Detský kútiť budete môcť využiť v utorok až piatok od 13.00 do 19.00 hodiny a v sobotu a nedeľu od 11.00 do 19.00 hodiny.

„Otváracie hodiny sa po čase upravia podľa potreby našich rodičov. Zatiaľ sme nechali pondelok zavretý z toho dôvodu, aby mohlo byť otvorené v nedeľu a bol čas na upratovanie a čistenie. Tešíme sa na šťastné detské tváričky a spokojných rodičov,“ dodáva na záver riaditeľka MsKC Michaela Pribilincová.

Detsky kutik MsKC v ZH
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM