Barbara Dallosová Správy

Vesmírna pozoruhodnosť nad našimi hlavami: Päť planét vytvorí líniu a všetko uvidíme voľným okom!

Tento úkaz si rozhodne nenechajte ujsť. Hviezdna obloha nám opäť ponúkne zaujímavé vesmírne divadlo. Päť planét, ktoré sú viditeľné voľným okom, môžeme vidieť nad našimi hlavami naraz.

Ilustračný obrázok k článku Vesmírna pozoruhodnosť nad našimi hlavami: Päť planét vytvorí líniu a všetko uvidíme voľným okom!
Zdroj: TASR

Už čoskoro budeme môcť na nočnej oblohe pozorovať voľným okom zaujímavý úkaz. Na oblohe uvidíme päť planét slnečnej sústavy naraz. Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn vytvoria akúsi líniu, na ktorej pozorovanie nám postačia naše oči. Popri týchto planétach sa bude pohybovať aj Mesiac, ktorý vykazuje na oblohe najrýchlejší pohyb, preto ho každý deň budeme vidieť v inom postavení voči planétam, ktorých poloha sa za tých pár dní zmení len nepatrne.

,,Na oblohe je päť planét, ktoré sú viditeľné voľným okom a ktoré poznali už naši predkovia – Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. Vidíme ich vždy v blízkosti hlavnej kružnice – ekliptiky, to znamená, že keď sú tieto telesá viditeľné, vždy sú viditeľné v akejsi priamke,“ potvrdzuje Peter Augustín z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom..

Merkúr vraj nevidel ani Kopernik

Najťažšie je podľa odborníka zhliadnuť práve Merkúr. Ten je totiž na oblohe vždy blízko Slnka, keďže jeho obežná dráha je vnútri dráhy našej Zeme. Aby sme ho mohli vidieť, musí byť od Slnka dostatočne ďaleko. ,,Traduje sa, že Kopernik za celý život nevidel Merkúr, keďže ešte neboli ďalekohľady a nájsť a odlíšiť ho voľným okom od hviezd nie je ľahké,“ vysvetľuje Peter Augustín s tým, že najlepšie podmienky na viditeľnosť pätice planét aj s Merkúrom budú počas prvých februárových dní.

,,Vtedy nastanú podmienky na to, aby sa Merkúr pri horizonte dal nájsť. Je však veľmi ťažké identifikovať ho. Tie ďalšie planéty veľmi ľahko odlíšite od ostatných hviezd. Stačí si zapamätať, že planéty na oblohe neblikajú. Planéty na oblohe vidíme už v malých ďalekohľadoch ako kotúčiky, nie ako bodové zdroje svetla, preto planéty svietia takým majestátnym, stálym svetlom,“ približuje Augustín.

Potrebná je jasná obloha

Pokiaľ chcete túto vesmírnu parádu úspešne pozorovať, treba si na to vopred vybrať správne miesto – bez terénnych prekážok pri východnom obzore a podľa možnosti bez rušivého svetla. Ako zdôrazňuje Peter Augustín, podmienkou je jasná obloha: „Aby nám oblaky tie planéty nezakryli.“

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM