Martin Károly Od Vás

V okolí Kremnice vyjú vlci

V okolitých podhorských obciach Kremnice môžu ich obyvatelia koncom zimy započuť vlčie vytie. Pranostika hovorí, že „Keď vlci vyjú, to znamená tuhú zimu“. Aký je však skutočný význam vlčieho vytia, z ktorého mnohým v žilách tuhne krv a po chrbte beha

Význam vlčieho vytia môže byť rozličný, ale prvoradá je vnútrodruhová komunikácia, to znamená dorozumievanie sa jedincov v rámci jedného druhu. Vytie slúži k rozpoznaniu individuálnych teritórií, alebo teritória svorky a zabezpečuje kontakt v rámci vlčej rodiny. Azda najznámejším hlasovým dorozumievacím prejavom vlkov je práve vytie. Je to pomerne zložitý zvuk zložený z troch tónov s frekvenciou od 500 – 1500 Hz, trvajúci niekoľko sekúnd. Vytie slúži aj k stanoveniu a udržaniu hraníc teritória a zabraňuje stretu svoriek. Sólo spúšťa zakaždým alfa vlk. Jeho hlas sa líši od ostatných členov vlčej svorky, ktorý sa k nemu postupne pridávajú. Jeden jedinec vyje v priemere 35 sekúnd. Vytia sa väčšinou zúčastňuje celá svorka a môže byť počuteľná až v okruhu 16 km.

Vlci sa pária od polovice januára do polovice marca. Vo svorke sa pári len alfa pár, teda vodca svorky a najsilnejšia vlčica. Ich výsadou je aj prednostné konzumovanie ulovenej koristi. Právo na potomstvo, ktoré prináleží alfa páru je prakticky zariadené tak, že v čase párenia alfa vlčica produkuje také silné pachové signály, ktoré prebijú pachové signály ostatných samíc vo svorke a tie potom alfa vlk necíti. Vlčica býva rujná päť až desať dní. Po 9 týždňoch od oplodnenia vrhá vo vopred pripravenom brlohu 4 – 8 mláďat, ktoré 6 týždňov kŕmi materským mliekom. Po pôrode vlčica poskytuje vĺčatám nielen výživu, ale aj fyzickú ochranu. Neskôr mláďatá prijímajú mäsitú potravu, ktorú čiastočne natrávenú prináša v žalúdku vlk.

Najdôležitejšie prejavy správania získavajú vlky na základe dedičnosti od svojich rodičov. Ale aj keď väčšina typov správania vlkov je vrodená, mnohé prejavy sa vlci musia naučiť získavaním skúseností a zdokonaľovaním svojej činnosti, alebo napodobňovaním dospelých príslušníkov svojho rodu. Vlčica a neskôr obaja rodičia mláďatá postupne učia rôznym sociálnym prejavom, ktoré im uľahčia začleniť sa do svorky. Lovu sa mladé vlky taktiež učia od rodičov a príslušníkov svorky. Od augusta sa spolu so svorkou už zúčastňujú na love.

Jaroslav Slašťan, SZS

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM