Martin Károly Rôzne

V Hornej Vsi bude stáť kostol Najsvätejšej Trojice

Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Banská Bystrica ako investor stavby, postaví v obci Horná Ves kostol Najsvätejšej Trojice. Začiatok výstavby júl 2010, ukončenie plánované v júny 2011.

Kostol s kapacitou približne 90 osôb navrhol Ing.arch. Martin Bizoň. Ide o malú, ale modernú stavbu v netradičnom štýle v tvare lode. Postavený bude na hornickom cintoríne. Na financovaní sa podieľajú aj občania Hornej Vsi a to prostredníctvom verejných zbierok. „Tieto finančné prostriedky využívame na podporné činnosti. Boli použité na prvotné náklady spojené s vybavovaním kúpy pozemku a zaplatenie stavebného konania,“ upresňuje Ján Považan.

Okrem súčasných aktivít pri výstavbe kostola sa zaoberá aj mapovaním histórie obce. Keď sa v roku 2007 vypracoval nový územný plán Hornej Vsi, vzišla iniciatíva občanov postaviť kostol. Obec je jediná v okolí, ktorá nemá svoj vlastný Boží stánok. „Už aj v minulosti boli pokusy, každá generácia si priala vlastný kostolík. Postaviť je jedna vec a zariadiť druhá. Interiér sa bude pravdepodobne riešiť z financií z dobrovoľných zbierok,“ dodáva Považan.

Na tento účel bol zriadený účet, na ktorý môžu dobrodinci prispieť akoukoľvek finančnou čiastkou. Číslo účtu je 2432470259/0200.

SiMa

HV kostol
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM