Martin Károly Správy

V dedine sú z najhoršieho vonku, cesty sú prejazdné

V Brehoch sa ukončili najnutnejšie práce. Hasiči vyčistili priepusty pod cestami, z miestnych vozoviek a štátnej cesty bola odstránená aj nánosová zemina, kamenie a drevo. Hladina vôd klesá v celom banskobystrickom kraji.

Ilustračný obrázok k článku V dedine sú z najhoršieho vonku, cesty sú prejazdné
Zdroj: TASR

Domy nezaplavilo

Uviedol to starosta obce Brehy Juraj Tencer s tým, že spomínané cesty sú síce stále čiastočne špinavé, ale už prejazdné.

Najnutnejšie veci sú teda odstránené, v obci je plne obnovená aj dodávka elektrickej energie. Kanály v obci sú však stále plné vody,“ informoval o aktuálnej situácii v obci Tencer.

Voda zo svahov zaplavila v obci aj záhrady, garáže a hospodárske budovy. „Prakticky k zaplaveniu rodinných domov nedošlo, takže obyvateľstvo nebolo ohrozené,“ doplnil Tencer.

Ako upozornil na záver starosta obce, hrozba kalamitnej situácie tu naďalej trvá, keďže časť zeminy a kamenia ostala v rokline. „Ak prídu znova prívalové dažde, hrozí, že opäť dôjde k zosuvu,“ uzavrel.

Situácia v kraji sa upokojuje

Situácia na vodných tokoch v Banskobystrickom kraji sa počas noci a dnešného ráno upokojila. Na väčšine územia kraja totiž prestalo v noci pršať a teplota klesla k bodu mrazu.

O desiatky centimetrov sa od večera znížila hladina potoka Neresnica v Dobrej Nive a vo Zvolene, kde už dosahoval úroveň 2. stupeň povodňovej aktivity (SPA).

Prvý, najnižší SPA dosahujú toky Neresnice vo Zvolene, Ipľa v Holiši, Kalonde, Slovenských Ďarmotách, Starej rieky v Pôtri, Turca v Gemerskej Vsi a Behynciach a Rimavy vo Vlkyni.

Pre žiarsky okres momentálne neplatí žiadny stupeň ohrozenia z povodní. Žarnovický okres má prvý, najnižší SPA.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM