Katarína Reiterová Tlačové správy

V ´84-ke to vrie. V novom undergroundovom žiarskom klube punkrock, reggae, ale aj blšák

Klub ´84 funguje v Žiari už od decembra minulého roku. Za ten čas však stihli zorganizovať niekoľko zaujímavých akcii a mnoho ich ešte bude. Pozrite, čo sa v ´84-ke chystá.

Ilustračný obrázok k článku V ´84-ke to vrie. V novom undergroundovom žiarskom klube punkrock, reggae, ale aj blšák
Zdroj: Dnes24.sk

Undergroundový Klub ´84 je niečo iné, než na čo sme zvyknutí. A to nielen špecifickými akciami či netradičným interiérom, ale aj jedinečnou kávou. Tento klub je jednoducho o pohode, dobrom pive, fairtrade káve a čaji, stretnutí s priateľmi pri stolnom futbale, šachu, knižnici a zároveň však ponúka kvalitnú hudbu. Tou bol napríklad známy folkový spevák Dáša Fon Fľaša, ktorý 21. decembra klub otváral.

„Je to už pár rokov, čo v Žiari chýbal vhodný a zároveň útulný priestor pre realizovanie rôznych menších alternatívnych akcií,“ hovorí majiteľ ´84-ky Erik Ciglan a dodáva, že práve táto absencia ho prinútila vytvoriť niečo jedinečné, komorné a nabité akciami, nielen pre mladých, ale aj pre tých skôr narodených.

´84-ka láka nielen na fairtrade kávu

Klub ´84 je vytvorený tak, aby spĺňal aj náročnejšie očakávania. „Ponúkame slušný výber alkoholických a nealkoholických nápojov, fair trade kávu i čaje, máme tu spoločenské hry, ale dokonca aj knižnicu s časopismi, knihami a brožúrkami, s ktorými sa môžete pohodlne zaboriť do kresla, na gauč či na terasu a vypnúť tak po náročnom dni,“ dodáva majiteľ ´84-ky.

Takúto pohodičku si môžete spraviť v ´84-ke a popíjať pritom fairtrade kávu alebo čaj. Táto špecifická káva sa podáva práve v tomto klube ako na jednom z mála miest v strednej Európe. Fairtrade nie je druh kávy či čaju, je to skôr filozofia či životný štýl. Fairtrade je totiž zárukou toho, že ľudia, ktorí pestujú túto kávu či čaj, nie sú vykorisťovaní a priamo sa podieľajú na výnosoch. Fairtrade je teda spravodlivý obchod. Čo sa týka druhu kávy, tak Klub ´84 ponúka jednu z najkvalitnejších, a to Cafe Zapatista. Je to bio káva, ktorá sa pestuje v Mexiku, a ktorú jednoducho musíte ochutnať. Jej chuť, ale aj aróma ulahodí aj starým kávičkárom.

Táto káva má farbu zeme, zeme bohatej a nekontaminovanej, po tisícročia obrábanej indiánskymi kmeňmi Mayov – iba prírodnými metódami. Roľníci, ktorí vypestovali túto kávu, dostali za svoju prácu zaplatené plnú a spravodlivú cenu, teda trikrát viac peňazí než koľko by im dali nadnárodné korporácie.

Čo sa týka čajov, tak u nás dostanete čaje Clipper, čo sú čisté vysokokvalitné organické čaje bez konzervantov či iných prídavných látok. Chuť takýchto čajov je výrazná a čistá. Podobne ako pri káve pochádza z férového obchodu.

´84 a umelci

Klub ´84 je otvorený a naklonený aj spolupráci s rôznymi dobrovoľnými neziskovými organizáciami, jednotlivcami, umelcami… „Sme otvorení aj kultúrno-umeleckým iniciatívam, ako sú divadlá, čítanie poézie či výstavy,“ zdôrazňuje majiteľ klubu. Momentálne spolupracuje ´84-ka so šikovnými ľuďmi z kreatívnej umeleckej skupiny

Žiarovky, ktoré tu chystajú Food revolution day. Skupina Antigona zas organizovali MDŽ. „Rovnako spolupracujeme so skúseným DIY promotérom Richardom Oslancom, ktorý prilákal do Žiaru kapely z rôznych kútov sveta,“ dodáva Erik Ciglan.

Punkrock, reggae, ale aj blšák

Koncerty, párty, akcie v štýle punkrock, rock, hardcore, metal, reggae či ska to nie je ani zďaleka všetko. Na MDŽ ste z Klubu ´84 mohli počuť aj klasický spev opernej speváčky Darinky Benčovej za klavírneho doprovodu Alexandry Matušovovej. Okrem toho sa tu hralo aj bábkové divadlo pre dospelých, konal blšák s knihami, časopismi, LP platňami, oblečením či handmade vecami. Ďalej to bola napríklad silvestrovská oldies party či benefičný koncert pre žiarsky útulok, kde sa podarilo vyzbierať takmer 200 eur a darovať ich útulku… V ´84-ke sa konalo aj niekoľko zaujímavých koncertov, kde si zahrali nielen české, ale aj nemecké či chorvátske kapely.

Chiki liki tua už túto sobotu

Najbližšia plánovaná akcia sa chystá už túto sobotu. Prídu výborní, zábavní a známi Chiki liki tua s predkapelou Got blue balls. Predpredaj vstupeniek až do piatku je v Klube ´84. Viac o tejto akcii nájdete aj TU:

Ďalšie akcie v Klube ´84

Ak ste fanúšikmi hokeja, tak si nastávajúce majstrovstvá môžete vychutnať na veľkom plátne práve v ´84-ke. Ďalšími akciami sú:

  • 3. mája – Drum & bass party
  • 11. mája – Dve české hardcore kapely Remek a Gattaca,
  • 18. mája – Food revolution day, kde budú lokálni výrobcovia, predajcovia a farmári poctivých potravín predstavovať svoje výrobky. Počas dňa budú prednášky či premietania tematických dokumentov. Svoje vynikajúce čerstvé ovocné Fresh drinky tu predstaví aj Michal Skladan.

V letných mesiacoch plánujeme aj koncerty ďalších zahraničných kapiel ako powerviolencovú legendu DESPISE YOU z USA alebo noiscoreový Sete Star Sept z Japonska.

1. júna – MDD. Na Deň detí sa budú premietať rozprávky, a to počas celého dňa, maľovať a vystavovať obrázky, čítať básničky a, pripravený je aj program pre dospelých spojený s vernisážou Michaely Grznárovej.

“Okrem toho v budúcnosti plánujeme aj ochutnávku Zapatistickej férovej kávy spojenú s premietaním a prednáškou, ale aj vegánske hoddy, grilovačky, divadlá, koncerty, výstavy, workshopy, premietania či diskusie,“ dodáva na záver majiteľ klubu.

Klub ´84 nájdete v Žiari na Ulici SNP, viac aj na http://club84zh.blogspot.sk/

Chiki liki tu-a - Dakujem klip
1
Galéria
Klub 84 to roztočil
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM