Barbara Dallosová Správy

Urgentná prosba žiarskej nemocnice: Kvôli koronavírusu potrebujú darcov krvi

Pre epidémiu žiarskej nemocnici výrazne klesol počet darcov. Tí sa vraj nemusia obávať, aj pre odbery platia prísne bezpečnostné opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Urgentná prosba žiarskej nemocnice: Kvôli koronavírusu potrebujú darcov krvi
3
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Nemocnice Svet zdravia, vrátane tej žiarskej, vyzývajú darcov krvi, aby pomohli v tomto období pri záchrane životov a prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu. Počet darcov totiž pre epidémiu koronavírusu v posledných dňoch značne klesol a nemocnica potrebuje doplniť zásoby krvi. Informovala o tom hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

,,Nemocnice Svet zdravia sa zodpovedne pripravujú na pandemický stav v súvislosti s koronavírusom, ktorý nás čaká, no naša starostlivosť o iných akútnych pacientov sa nezastavila. Naši lekári denno-denne naďalej zachraňujú životy pacientov po autonehodách, uskutočňujú akútne operácie, pomáhajú mamičkám priviesť na svet ich novorodencov alebo sa starajú o onkologických a dialyzovaných pacientov. U týchto aj mnohých iných pacientov môže dosť ku krvným stratám a potrebujú pomoc darcov. Preto sme sa rozhodli sprísniť opatrenia týkajúce sa darovania krvi, aby sme ochránili darcov i personál a budeme vďační všetkým, ktorí nám v tomto období pomôžu pri záchrane ľudských životov,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare Vladimír Dvorový.

Ako ubezpečila Fedáková, pre darcov zaviedla nemocnica v tomto čase prísne opatrenia a ponúka objednanie na termín a presný čas. Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia priestorov a odobraná krv ostáva v 14-dňovej karanténe.

,,Následne darcovia vyplnia krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus (horúčka, kašeľ). Potom im príde potvrdzujúca esemeska alebo e-mail s ich termínom darovania krvi," ozrejmuje Fedáková. Ako ale dodáva, nemocnica neodmietne ani darcov, ktorí prídu na odber neohlásene. V tom prípade prebehnú opatrenia priamo na mieste.

Na odber krvi v žiarskej nemocnici sa môžete prihlásiť na t.č. 045/ 6709 422 alebo mailom na adrese transfuzka@svetzdravia.com.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM