Richard Kafka Od Vás

TIP NA VÝLET: Bačovka, alebo rozlúčka so slobodným Hronom

Bačovka je skalný útvar zasadený prakticky do toku Hrona. Samotný názov Bačovka je novodobý, starí občania Šášovského Podhradia volajú túto lokalitu Podstožok. Výhľad sa už onedlho zmení...

Ilustračný obrázok k článku TIP NA VÝLET: Bačovka, alebo rozlúčka so slobodným Hronom
Foto: Richard Kafka / Zdroj: Dnes24.sk

Ako sa k tejto do Hrona trčiacej skaly dostať ? Je to veľmi jednoduché. Z obecnej cesty, ktorá prechádza Podhradím v mieste kde odbočuje Šašovský potok k Hronu, treba odbočiť vľavo a ísť vlastne popri Hrone. Asi po 300 – 400 metroch /odhadom/ sa ukáže záhradka a nad ňou vlastne medzi Hronom a hradnou skalou na ľavej strane cesty sa vypína okolo 30 metrov vysoká skalná veža. To je už tá spomínaná Bačovka. Od domčeka pod hradom, ktorý slúži, ako pamätná izba je k nej vyznačený aj turistický chodník.

Panoramatický výhľad

Pohľad z Bačovky (tieto písmená sú do skaly na vytesané) je prekvapivý, ale hlavne zaujímavý. Jednak z neho vidno veľmi dobre vyústenie Kremnickej doliny, poskytuje výborný pohľad na dlhý úsek Hrona a z vrcholu dovidíme priamo na vežu gotického kostola.

Fascinujúca je guľatými skalami dláždená cesta popod hrad, určite bola veľmi dôležitou spojnicou miest na Hrone. Cesty sa stavali vyššie ako tiekol Hron, lebo tento stále menil svoje koryto. Cesta je v mieste kde prechádza medzi skalnou vežou a svahom brala, na ktorom stojí Šášov je široká tak na šírku jedného voza. Táto skala Podstožok teraz Bačovka bolo možno ideálnym miestom miesto na vyberanie mýta, daní, kontrolu okolia. hliadkovanie, ale aj na obranu prístupu k hradu od Zvolena.

Ešte niekoľko slov novodobému pomenovanie Bačovka, prieskum veľmi úspešne realizoval F. Kovár zo Starej Kremničky. Nápis Bačovka je pamiatkou na Doc. Jozefa Baču /1935–1992/ rodáka zo Sečoviec a bol do skaly vytesaný v roku 1994 z iniciatívy jeho študentov a Mestského úradu v Žiari nad Hronom. Doc Bačo bol všestranný športovec, účastník OH 1972 v Mníchove, pôsobil, ako pedagóg na Právnickej a Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Strategické miesto

Ešte raz doporučujem navštíviť túto lokalitu, obyvateľom Žiaru stačí aj pol dňa na krásny zážitok. Skala je prakticky nenápadná. lebo ju kryjú stromy, ale ak si uvedomíme jej význam v minulosti, keď len jeden strelec na vrchole so zásobou streliva a zásob by dokázal držať cestu aj Hron od Zvolena celé hodiny nepriechodnú.

Ďalšou motiváciou je rozlúčiť sa pohľadom s ešte slobodným Hronom, plánované priehrady z oboch (malé vodné elektrárne) mu nasadia také putá z ktorých sa tak skoro nedostane, zmiznú tie pohľady na krásne zákutia Hrona.

Bačovka
16
Galéria
Foto: Richard Kafka / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM