Tlačové správy

Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im

Hlavnými príčinami nevydareného zateplenia fasády rodinných domov bývajú nedodržané technologické postupy a šetrenie na nepravom mieste. Odborníci majú na Slovensku už roky praxe a veľa skúseností s tým, ako sa môžu neprofesionálne zásahy majiteľom domov vypomstiť. Ktoré chyby sú najčastejšie?

Ilustračný obrázok k článku Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im
Zdroj: Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka izolácie

Šetrenie na hrúbke izolácie má už na svedomí veľa sklamaní. Prinajlepšom sa prejaví len chladnými stenami v interiéri, môže však spôsobiť aj skondenzovanú vlhkosť a plesne na kritických miestach, akými sú špáry spojov tehál, betónové stužujúce vence a nadokenné preklady.

Práve tam sa tvoria tepelné mosty. Hrúbka tepelnej izolácie by mala minimálne spĺňať požiadavky aktuálnej normy a závisí na type muriva rodinného domu. Minimálna hrúbka zateplenia stien sa dnes pohybuje okolo 12–15 cm, pre dosiahnutie vyššieho energetického štandardu domu sa zvyšuje aj na 20 – 24 cm.

Správne zvolená fasádna tepelnoizolačná doska vám okrem úspory energie a tepelnej pohody môže priniesť aj ďalšie výhody. Minerálna fasádna doska SMARTwall N C1 výborne tepelne izoluje, so súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,034 W/mK predstavuje v súčasnosti najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií.

Zároveň je ekologická, chráni pred požiarom, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny.

Do 31. augusta ju môžete dostať v balíku SMARTwall so zľavou 46 % spolu s dôležitými komponentmi zateplenia a okennými a rohovými lištami na celý dom za 1 EUR.

2. Nesprávne lepenie

Ak sa pri lepení minerálnych tepelnoizolačných dosiek nedodrží technologický postup, môže to mať zakrátko za následok pukliny a bubliny na fasáde, alebo môže zateplenie dokonca opadávať.

Správny postup nanášania lepidla na izoláciu je vytvoriť tenkú vrstvu po obvode dosky a potom v strede tri terče. V druhom kroku sa nanesie lepidlo na dosku tak, aby bolo po jej pritlačení na stenu minimálne 40 % plochy pokrytej lepidlom. Lepenie na „buchty“ je nesprávne! Na stenu sa doska lepí na zraz, bez škár. Škáry menšie ako 4 mm možno vyplniť nízkorozťažnou­ penou.

Väčšie škáry sú neprípustné,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pri lepení sa zvislé spoje dosiek musia striedať, vytvárať písmeno „T“. Spoje dosiek nesmú byť priebežné po celej výške fasády, vytvárať tvar „+“. K minerálnej doske je vhodné lepidlo s nízkym difúznym faktorom, aby fasáda ostala priedušná. Lepidlo v balíku SMARTwall je navrhnuté tak, aby maximálne podporovalo prednosti minerálnej vlny.

Zdroj: Knauf Insulation

3. Nesprávne kotvenie

V najhoršom prípade sa môže stať, že všetky vrstvy zatepľovacieho systému nevydržia nápor vetra a popadajú. K nespokojnosti však úplne stačí, keď sa po prvej zime na zateplenej fasáde ukážu jasné „krúžky“, tzv panter efekt, ktorý signalizuje tepelné mosty.

Túto chybu spôsobuje nesprávne kotvenie alebo použitie nevhodného typu kotiev. „Tie najjednoduchšie, „natĺkacie“, je pomerne zložité aplikovať tak, aby lícovali s izoláciou a nevznikali neželané priehlbiny. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy, ktoré sú veľmi účinné pri upevnení aj predchádzaní tepelným mostom,“ vysvetľuje Vladimír Beňo.

Špeciálne izolačné kotvy SMARTwall TFIX – 8ST, ktoré tiež ponúka balík SMARTwall majú na svojej hlavičke integrovanú izolačnú zátku pre minimalizáciu tepelných mostov, ktoré môžu vznikať pri použití obyčajných kotiev.

Zdroj: Knauf Insulation

4. Zle aplikovaná výstužná vrstva

Chyby sa často robia aj pri výstužnej vrstve zatepľovacieho systému – používajú sa nevhodné mriežky, alebo sa mriežky chybne uložia. Sklotextilná mriežka sa vtláča do lepidla zhora dole s presahom mriežky minimálne 10 cm.

Hrúbka výstužnej vrstvy by mala byť 3–5 mm pričom krytie výstužnej sklovláknitej mriežky by mala byť najmenej 1 mm, v miestach prekrývania mriežky najmenej 0,5 mm. Nechajte si poradiť od odborníkov, aké parametre mriežky sú pre váš projekt dostatočné.

Dôležitá je aj plošná hmotnosť mriežky. Tie „ľahšie“ sú síce lacnejšie, ale po dlhodobom pôsobení poveternostných vplyvov často nevydržia a popraskajú a s nimi aj vaša fasáda. Preto je efektívne zvoliť vhodné materiály, ktoré spolu tvoria ucelený systém. Súčasťou SMARTwall balíka je aj sklotextilná mriežka s pevným a pružným vláknom, ktorá má výnimočne dlhú životnosť.

Zdroj: Knauf Insulation

5. Vynechanie okennej lišty

Okenná začisťovacia lišta je veľmi dôležitým komponentom – napojí omietku na rám okna a zabezpečí správnu dilatáciu spoja. Majitelia domov, ktorí pri výmene okien lištu vynechali, vám môžu potvrdiť, že zima bez nej je hotová katastrofa.

Po čase totiž okolo okien vzniknú praskliny, cez ktoré môže zatekať alebo „fúkať“ do interiéru. Teraz je v balíku SMARTwall zaradená okenná začisťovacia lišta i rohová lišta na celý dom za symbolické 1 euro pre dokonalý výsledok zateplenia fasády.

www.fasadnadoska.sk, www.knaufinsulation.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM