Barbara Dallosová Správy

Ťažba v Lutile a Starej Kremničke: Ministerstvo posúdilo vplyvy na životné prostredie, toto je výsledok

Zámer rozšírenia ťažby bentonitu v obciach v Žiarskom okrese je v regióne ostro sledovanou témou. Vplyvy na životné prostredie posudzovalo ministerstvo. To už vydalo záverečné stanovisko.

Ilustračný obrázok k článku Ťažba v Lutile a Starej Kremničke: Ministerstvo posúdilo vplyvy na životné prostredie, toto je výsledok
Zdroj: TASR

Spoločnosť, ťažiaca bentonit na územiach obcí Lutila a Stará Kremnička, avizovala ešte v minulom roku zámer rozšíriť svoju činnosť. Zámer ťažobnej spoločnosti sa vtedy stretol s nevôľou niektorých obyvateľov. Písali sme tu: Ťažba bentonitu pri Žiari vyvoláva vášne: Pozrite si stanovisko investora

Ministerstvo vydalo súhlasné stanovisko

Zámer firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Pokračovanie ťažobnej činnosti v DP Lutila I. a Stará Kremnička III. na ploche väčšej ako 10 ha posudzovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP). To vydalo súhlasné stanovisko.

Ako potvrdil Juraj Rybanský z Odboru komunikácie MŽP, na základe procesu posudzovania, odborných analýz, stanovísk, ale aj výsledku verejného prerokovania a odborného posudku ministerstvo vydalo súhlasné stanovisko, za predpokladu splnenia konkrétnych podmienok.

,,Ide o rôzne technické, územnoplánovacie, technologické, organizačné a prevádzkové opatrenia s cieľom minimalizovať predpokladané vplyvy na životné prostredie. MŽP SR sa podrobne zaoberalo jednotlivými pripomienkami verejnosti vrátane pripomienok občianskych združení, niektoré pripomienky sú premietnuté do opatrení na zmiernenie negatívnych vplyvov navrhovanej činnosti – napr. bude zabezpečená starostlivosť o chránený strom Duglasku tisolistú, ktorá mohla byť ťažobnou činnosťou zasiahnutá," konkretizoval Rybanský.

Ako však zdôraznil, záverečné stanovisko ministerstva ale nie je povolením na ťažbu. Povoľujúcim orgánom je v tomto prípade Banský úrad v Banskej Bystrici. O stanovisko sme požiadali aj Banský úrad a o ďalších podrobnostiach vás budeme informovať.

Ťažiari: Stanovisko neberieme ako výhru

Podľa konateľa spoločnosti REGOS Jozefa Hodermarského budú ďalšie kroky ťažobnej firmy limitované podmienkami stanoviska a rozsahom schválenej štúdie, predpokladá však, že by sa ťažba na oboch ložiskách rozširovala postupne.

,,Naša spoločnosť od počiatku banskej činnosti a aj pri vypracovaní návrhu rozšírenia ťažby postupovala v súlade s platnými zákonmi SR. O našich zámeroch sme s občanmi dotknutých obcí diskutovali na verejných diskusných fórach, poukazovali sme na dezinformácie a hľadali spoločne prijateľné riešenia," uviedol pre Žiar 24 Hodermarský.

Ako pokračoval, vedenie spoločnosti je rado, že MŽR SR environmentálnu dopadovú štúdiu, doplnenú o prijaté opatrenia, spolu so stanoviskami relevantných štátnych a samosprávnych orgánov, organizácií, subjektov tretieho sektora a pripomienok verejnosti vyhodnotilo komplexne, odborne a zodpovedne a že ťažobný zámer nakoniec odsúhlasilo.

,,Chceme zdôrazniť, že stanovisko MŽP SR neberieme ako nejakú výhru, naopak, je to naša veľká zodpovednosť k našej profesionalite, k životnému prostrediu a osobitne k obyvateľom regiónu. Veľmi si vážime, že obec Stará Kremnička a jej zastupiteľstvo náš zámer rozšírenia ťažby podporili s pripomienkami. Veríme že naša spolupráca s obcou môže byť na prospech oboch strán," dodal Hodermarský.

V súvislosti s rozšírením ťažby sa skloňovala i výstavba spracovateľského závodu. Ako potvrdil konateľ spoločnosti, REGOS pri zámere postaviť závod zostáva: ,,Dnešný hromadný vývoz ťaženého bentonitu do zahraničia tomuto regiónu nič zmysluplné nevracia. Radi by sme v regióne vybudovali domácu výskumnú, spracovateľskú a výrobnú základňu na finálne bentonitové výrobky."

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM