Katarína Reiterová Samospráva

Súsošie z námestia: Po rokoch hutníkom našli nový flek

Mesto po dvoch rokoch našlo miesto pre sochu robotníckej rodiny. Tá ešte do rekonštrukcie Námestia Matice slovenskej stála pred budovou pošty. Dnes je rozložená v sklade a čaká na nové miesto.

Ilustračný obrázok k článku Súsošie z námestia: Po rokoch hutníkom našli nový flek
Foto: Peter Kováč

Tým by mohla byť plocha pred Súkromnou strednou odbornou školou technickou na Ulici Dr. Janského. “V priebehu tohto roka plánujeme umiestiť Súsošie Žiarsky hutníci, ktorého autorkou je sochárka Klára Patakiová pred budovu „hutníckej“ školy,“ povedal hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž a dodal, že toto miesto je tematicky spojené s hutníctvom, a preto sa rozhodli práve neho.

Súsošie Žiarski hutníci alebo Mierová rodina bola v Žiari inštalovaná začiatkom osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia.V roku 1983 bola dielu udelená cena Ministra kultúry. Súsošie vytvorilo zaujímavú situáciu, keď na Námestí V. I. Lenina bola socha hutníkov a nie socha Lenina.

Začiatkom júna 2010 bolo súsošie rozobraté a uložené do depozitu. „Už dlhšie sme hľadali vhodné miesto, oslovili sme aj spoločnosti sídliace v priemyselnom parku, ktoré ale pre sochu miesto nenašli. Ďalším vytipovaným miestom bol park v areáli nemocnice,“ vysvetlil ďalej hovorca a dodal, že uvažovali aj nad Parkom Štefana Moysesa, avšak túto alternatívu zamietli z jednoduchého dôvodu: „Park Štefana Moysesa je súčasťou svatokrížskej tradície a umiestnenie sem „hutníckej“ sochy sa nám jednoducho nehodilo.“

O presun sochy sa postará spoločnosť Technické služby s.r.o. Zdá sa teda, že socha si po troch rokov v sklade opäť nájde svoje miesto.

Viac nájdete aj v článku Richarda Kafku: Žiarski hutníci už oddychujú v depozite

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM