Marián Vojtko Rôzne

Strom roka 2013 – ďalší príklad pozitívnej občianskej angažovanosti v Kremnici

Keď som v apríli upozornil kolegu poslanca a člena nášho občianskeho združenia Jaroslava Slašťana na anketu Strom roka 2013 s tým, že by som chcel, aby sme prihlásili Dub letný zo Zechenterovej záhrady do súťaže, vôbec som nepochyboval, že by sme nemohli byť úspešní. Poznajúc Kremničanov ...

Ilustračný obrázok k článku Strom roka 2013 – ďalší príklad pozitívnej občianskej angažovanosti v Kremnici
Foto: Katarína Reiterová

… ich odhodlanie a nasadenie, ak ide o správnu vec.

Jaro napísal, ako odborný garant projektu, niekoľko poetických a odborných viet k prihláške, pridali sme fotku a dub sme prihlásili. Na našu veľkú radosť nám bolo v júni oznámené, že náš dub bol komisiou vybratý medzi dvanásť finalistov a od 11. júla začne verejné hlasovanie. Ani chvíľu sme nečakali a prostredníctvom nášho webu, ale aj sociálnych sietí, sme rozbehli kampaň, ku ktorej sa v tejto fáze pridali aj Kremnické noviny, ale aj regionálne médiá (MY a spravodajský portál žiar24). Niekoľkými vlnami mailov sme bombardovali svojich známych a tí zase svojich známych … až prišla z nadácie informácia, že sa nášmu dubu darí výborne a boli nám poskytnuté finančné prostriedky na záverečnú etapu kampane.
Dvesto euro sme použili na výrobu letákov, ktoré boli distribuované do každej domácnosti v meste Kremnica, na úhradu služieb Slovenskej pošty s týmto spojenými, ako aj na odmeny pre mladých aktivistov, ktorí dva dni na pešej zóne v Kremnici oslovovali okoloidúcich a priamo na ulici umožnili ľuďom hlasovať cez náš notebook, alebo prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré spolu s respondentmi vypisovali.
Oplatilo sa a my sme dňa 29.10. v centrále Slovenskej sporiteľne (hlavný partner ankety) v Bratislave mohli prevziať z rúk garantov, partnerov a organizátorov symbolický šek na 333 € a záruku dendrologického posudku pre náš víťazný strom. Na základe odborného posudku sa ukáže rozsah potreby ošetrenia dubu a radi by sme prispeli aj k úprave jeho okolia.
Veľmi ma tešia pozitívne aspekty, ktoré sme počas kampane a aktivít s ňou spojených, zaznamenali. Prvým je masívna účasť nielen Kremničanov na hlasovaní. Náš dub získal 1955 hlasov, čo je o cca. 500 hlasov viac ako strom na druhom mieste. Ukázali sme tým, že sa ako občania vieme nadchnúť pre spoločnú vec. Druhým aspektom je súčinnosť viacerých strán, ktoré prispeli k úspechu našej kampane. Či už účasť tretieho sektora (prihlasovateľ OZ Naša Kremnica), mesta Kremnica (Kremnické noviny, poskytnutie anketového stánku), regionálnych médií a v neposlednom rade aktívna pomoc žiakov našich škôl v záverečnej etape kampane ukázali dôležitosť a nutnosť spolupráce, spojenia a hlavne potrebu pozitívnych aktivít v našom meste, ktoré mu dávajú nádej byť úspešným v čomkoľvek aj v budúcnosti.
Ďakujem všetkým hlasujúcim, aktívne zúčastneným a tým, ktorí našej spoločnej veci verili, veria a budú veriť aj naďalej. Už vo februári 2014 nás totiž čaká „boj“ o titul Európskeho stromu roka, ktorý pri prípadnej podpore širokej Slovenskej verejnosti môže byť úspešný nielen pre Kremnicu, ale aj celé Slovensko.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM