Rôzne Správy

Štiavnica opäť v svetových médiách: Čím zaujala tentokrát?

Banská Štiavnica je v centre pozornosti zahraničných médií. A nie je to prvý raz.

Ilustračný obrázok k článku Štiavnica opäť v svetových médiách: Čím zaujala tentokrát?
Zdroj: TASR

Slovensko sa môže pochváliť jedným z najkrajších svetových rekordov – oficiálne najdlhšia ľúbostná báseň na svete je Marína. Nešťastne zamilovaný básnik Andrej Sládkovič ju napísal svojej milej v roku 1846. Dielo ich oboch prežilo a urobilo ich nenaplnenú lásku skutočne nesmrteľnou. Krásneho príbehu veľkého citu sa chytili aktivisti v Banskej Štiavnici a v rodnom dome Maríny zriadili jedinečné Epicentrum Lásky. Ako zaujímavé miesto na výlet si ho všimol aj britský portál verejnoprávnej BBC.

Nemožno mi ťa neľúbiť…

„Krásne starobylé mestečko na Slovensku prevádzkuje Archív Lásky. Zamilované páry tam na Valentína môžu vložiť oddané vyznania svojej lásky,“ píše BBC. Opisuje jedinečnú inštaláciu v dome Maríny Pischlovej v Banskej Štiavnici, kde múza Andreja Sládkoviča skutočne žila v rokoch 1820 až 1899.

Vďaka moderným technológiám sa 2900 veršov básne Marína premenilo na sto tisíc Schránok lásky. Je to prekrásny archív, kde každá schránka predstavuje jedno písmenko, znak, či medzeru Sládkovičovej básne. Návštevníci v nich môžu zanechať malý príbeh svojej vlastnej veľkej lásky.

BBC uvádza aj krátky preklad legendárnych veršov: „Možno mi tvojich úst sa odrieknuť, možno mi ruku nedostať, možno mi seba samého zahubiť, nemožno mi ťa neľúbiť!“

Nenaplnená láska

Britský portál pripomína, že Marína je súčasťou školských osnov a ich príbeh je naozaj dojímavý: „Andrej a Marína sa do seba zamilovali, keď mali len 14 rokov. On bol chudobným študentom, ktorý ju doučoval v bohatom dome jej rodičov. Stala sa jeho múzou, ale bohužiaľ, rodičia jej za ženícha vybrali bohatého výrobcu perníkov.“

Ich láska zostala nenaplnená a možno práve vďaka tomu sa premenila do najdlhšej ľúbostnej básne na svete. BBC píše, že Sládkovič sa stal kňazom a dva roky po Maríninej svadbe sa oženil s dcérou úradníka. V štiavnickom Epicentre Lásky nájdu návštevníci aj Láskomer, kde si svoje city môžu odmerať. Každý, kto prispeje odkazom do Schránky Lásky, sa môže tešiť aj na malé prekvapenie.

Americká novinárka o Štiavnici

Nie je to po prvý raz, čo sa historické mestečko objavilo v zahraničných médiách. Americká novinárka Erica Rosenberg doň minulý rok zavítala v rámci svojej cesty po Európe. Ako píše vo svojom článku, jej známi, ktorí Európu poznajú, jej odporúčali Slovensko preskočiť a vybrať sa rovno do Krakova. Svoju zastávku v našej krajine však i vďaka Banskej Štiavnici nakoniec neľutovala.

,,Je to dokonale zachované stredoveké mesto, ktorého hlavná ulica sa vinie až do kockami vydláždeného centra na Trojičné námestie a ktorého kúzlo, kultúra a gastronómia môžu konkurovať akémukoľvek talianskemu horskému mestečku," vyjadrila sa na adresu Štiavnica vo Washington Post.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM