Rôzne

Starostka Beluja po veľkej prietrži: Pred takýmito povodňami sa nemáme šancu ochrániť!

Víkendová prietrž mračien spojená s krupobitím opäť postavila na nohy obyvateľov obce Beluj v okrese Banská Štiavnica. Prívalová voda sa takto opakuje takmer každoročne. Nepomohli ani malé protipovodňové zábrany.

Ilustračný obrázok k článku Starostka Beluja po veľkej prietrži: Pred takýmito povodňami sa nemáme šancu ochrániť!
Zdroj: TASR

V dedine, učupenej pod Sitnom, nepomáhajú ani malé protipovodňové zábrany, ktoré tam pred vyše rokom vybudovali za 20.000 eur z prostriedkov Úradu vlády SR.

Myslím si, že pred takýmito povodňami sa nemáme šancu ochrániť,“ povedala TASR starostka Slávka Cibuľová. Do dediny, ktorá je položená akoby v lieviku sa počas búrkového dažďa leje voda z okolitých polí a kopcov a z malého a tichého Dedinského potoka, tečúceho stredom obce, je razom živá horská rieka.

Starostka: Záchytná nádrž by bola asi účinnejšia

Možno by pomohlo vybudovanie nejakej väčšej záchytnej nádrže nad obcou. Na to ale v súčasnej situácii nie sú v štáte peniaze,“ uvažuje starostka. Podľa nej takéto záplavy tu ešte pred desiatimi rokmi neboli. Za uplynulú dekádu však dedinu až na pár výnimiek voda zaplavuje každoročne. „Určite je to zmenou klímy,“ myslí si.

Škody, ktoré napáchala cez víkend voda a bahno na 18 rodinných domoch a obecnom úrade budú obyvatelia postupne nahlasovať starostke. Tí, ktorí sú proti živlu poistení, si budú vymáhať preplatenie škôd cez poisťovne. „Na vyčíslenie škôd na obecnom majetku musím vyhľadať nejakú firmu,“ hovorí ďalej starostka. Najviac ale utrpeli rigoly a ochranné steny Dedinského potoka. Niekde ich bude treba opäť prečistiť.

Ohrozený stred dediny

V Beluji stojí aktuálne 118 domov. Zhruba polovica je však využívaná len cez víkendy, ako chalupy. Pri povodni však trpia najmä tie, ktorá stoja v strede dediny, v blízkosti cesty a potoka.

Podľa starostky 124-člennej obce, ročný rozpočet je zhruba 32.000 eur. Všetko bez zvyšku ide na odvoz smetí, osvetlenie a na jej polovičný plat.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM