Správca žiarskeho útulku: Niektorí ľudia majú na psíka bizarné požiadavky, VIDEO
Počas pandémie chce psíka viac ľudí, o veľkých psov je ale v útulku najmenší záujem. Rekordér čaká na svoj nový domov v koterci už tri roky.
O veľké psy umiestnené v útulku nemajú ľudia záujem, v Žiari nad Hronom je rekordérom pes, ktorý nový domov nenašiel už tri roky. Počet adopcií sa síce počas pandémie nového koronavírusu zvýšil, ľudia však vyhľadávajú najmä malé a stredné plemená. Povedal to správca žiarskeho útulku Dušan Kováč.
Záujem počas pandémie
„O veľké plemená je len malý záujem, skoro všetci vyhľadávajú malé a stredne veľké psy,“ uviedol Kováč.
Ako dodal, niekedy je úsmevné, aké požiadavky majú ľudia pri adopcii. „Chcú psa, čo nebreše, nepĺzne, znáša sa s mačkami či so sliepkami,“ povedal Kováč.
Záujem o adopciu psov sa podľa jeho slov v období pandémie zvýšil, ľuďom pracujúcim z domu s väčším množstvom voľného času začal chýbať ďalší rodinný spoločník. V žiarskom útulku sa aktuálne nachádza 18 psov, jeden je v dočasnej opatere. „Pred niekoľkými rokmi sme ich tu mali 60,“ uviedol Kováč s tým, že ide takmer o trojnásobok komfortnej kapacity.
Nie každý psík prežije
Mestský útulok v Žiari nad Hronom od roku 2011 spravuje občianske združenie (OZ) Strážni anjeli. „Naším hlavným cieľom je dať druhú šancu čo najväčšiemu počtu psíkov, ktorí sa potom, čo ich majitelia zlyhali, ocitli u nás v útulku,“ vysvetlila predsedníčka OZ Martina Polachová. Ako dodala, prínosom je v tomto smere nový zákon o ochrane zvierat, podľa ktorého už pes nie je považovaný za vec, i keď priznáva, že celá legislatíva je stále len ‚v plienkach‘.
Drvivá väčšina psov v žiarskom útulku pochádza z miestnej rómskej osady. Podľa Polachovej sa niektoré psy do útulku dostávajú „v hodine dvanástej“ – v zlom fyzickom a psychickom stave. „Buď sem prídu pohryzené, alebo majú zlomeniny, kožné ochorenia. Niekedy si to vyžaduje aj okamžitý chirurgický zákrok. Stretávame sa aj s tým, že nie každý psík nám tu prežije,“ priznáva správca útulku.
Rizikové šteniatka
Najväčšie starosti majú v útulku so šteniatkami. Pre vysoko infekčné prostredie je nutné umiestniť ich do náhradného domova čo najskôr, ideálne hneď v prvý deň. „Ak sa nakazí šteňa, ktoré nie je očkované, znamená to takmer istú smrť,“ vysvetlil Kováč.
Podľa slov správcu útulku je psom čakajúcim na nový domov možné pomôcť i inak ako adopciou. Najcennejšie sú finančné prostriedky pre OZ, ktoré pokryjú neraz vysoké veterinárne náklady. Útulok ale uvíta aj granule, deky, staré plachty, prikrývky i pomoc pri prechádzkach so psami.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.