Rôzne Správy

Skvelý nápad zo Žiaru: Nový festival má pomôcť remeselníkom, ktorých zasiahla koronakríza

Zrušené jarmoky či folkórne slávnosti spravili toto leto mnohým remeselníkom škrt cez rozpočet. Teraz sa stretli na inšpiratívnom podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý nápad zo Žiaru: Nový festival má pomôcť remeselníkom, ktorých zasiahla koronakríza
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

S cieľom poskytnúť lokálnym remeselníkom príležitosť ponúknuť svoje výrobky širokej verejnosti zorganizovalo v sobotu Pohronské osvetové stredisko (POS) v Žiari nad Hronom 1. ročník Žiarskeho minifestivalu remesiel. Príležitosť ponúknuť svoje výrobky prostredníctvom podujatia využilo 16 remeselníkov, ktorí tento rok pre opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu veľa príležitostí na zárobok nemali.

Zrušené podujatia

„Myšlienka zorganizovať tento festival vznikla na základe toho, že naši remeselníci nemali možnosť sa niekde prezentovať, nemali kontakt s ľuďmi a nemali si kde popredávať svoje výrobky,“ uviedla Magdaléna Gáfriková z POS v Žiari nad Hronom.

Minifestival však nie je jedinou aktivitou osvetárov, ktorú lokálnym remeselníkom ponúkajú. Pravidelne POS v Žiari nad Hronom organizuje tvorivé dielne, kde sa môžu zdokonaľovať, či remeselné kurzy. „Tiež im sprostredkovávame možnosť prezentovať sa na rôznych obecných jarmokoch, dožinkoch. Dávame im príležitosť tým spôsobom, že im sprostredkujeme predajné miesto,“ poznamenala Gáfriková. Tento rok sa však pre opatrenia väčšina podujatí zrušila, a tak sa nemali drobní remeselníci kde prezentovať.

Od kobercov po bylinky

O chýbajúcej ponuke podujatí hovorí aj Janka Špániková z Handlovej, ktorá na festivale ponúkala bylinky od svojho manžela. Aj keď nie je predaj byliniek ich hlavným zdrojom príjmov, málo príležitostí na ich predaj pociťujú. Ak sa im bylinky nepodarí predať, rozdajú ich podľa Špánikovej slov známym, rodine a kamarátom.

Ich pestovaniu a zberu sa venuje jej manžel Marián Špánik, ktorý je na dôchodku. „Manžel ich zbiera roky. Tento rok sme to ozaj pocítili, že z dôvodu COVID-u je veľa akcií pre remeselníkov odvolaných. Je to určite veľké mínus,“ poznamenala s tým, že bežne chodia svoje bylinky ponúkať na rôzne festivaly, obecné akcie či folklórne slávnosti.

Na festivale mohli návštevníci obdivovať výrobu tkaných kobercov, výrobkov zo šúpolia, prútených košíkov, paličkovanej čipky či prácu hrnčiara. V ponuke boli aj tašky z modrotlače, háčkované hračky, drotárske výrobky, ručne maľovaný textil, rezbárske výrobky, kraslice, ručne vyrábané šperky či patchworkové výrobky.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM