Martin Károly Rôzne

Remeslo strojal kvôli povodni odstavilo výrobu

Veľká voda, ktorá 20. júla po silnej búrke dorazila do žiarskeho priemyselného parku najviac postihla spoločnosť Remeslo strojal. Priestory strojárne sa nachádzajú tesne pod svahom, na ktorom je situovaná hlavná vrátnica.

A práve cez cestu, ktorá ňou prechádza, sa v dopoludňajších hodinách dovalila prívalová vlna z okolitých hôr. „Nikdy by som neveril, že také niečo je vôbec možné,“ hovorí výrobný riaditeľ Remeslo strojal, s.r.o. Jozef Urblík. „Sledovali sme, ako od hlavného vstupu do ZSNP prichádza obrovský príval vlny a v momente celá naša firma bola zatopená.

Okrem parkoviska, ktoré sa ocitlo pod vodou, tridsaťcentimetrová hladina sa vytvorila v kancelárskych priestoroch na prízemí administratívnej budovy. Zaplavená bola aj väčšia časť výrobných priestorov. Voda a bahno sa dostali do novej haly generálnych opráv, do strediska CNC sústruhov a do časti strojnej obrobne. V dielni žeriavov hladina dosiahla výšku až 70 cm.

Avšak najväčšie problémy spôsobilo zaplavenie transformačnej stanice, hlavného prívodu elektrickej energie do závodu. „Úplne ju zatopilo, bolo v nej asi 2 metre vody, “ vysvetľuje výrobný riaditeľ. V spoločnosti Remeslo strojal preto museli okamžite odstaviť celú výrobu. „Zaplavenie energostanice bolo pre nás kľúčové. Keďže hlavný prívod energie bol pod vodou, museli sme odstaviť všetko. A potom len čakať, kedy odčerpáme vodu a zistiť aké škody napáchala,“ vysvetľuje Urblík. „Najväčšie riziko prestavovalo zoskratovanie hlavného prívodného kábla z trafostanice. Keby sa ten poškodil, malo by to pre našu spoločnosť katastrofálne dôsledky. Výroba by bola zastavená minimálne dva týždne a neviem ako by sme sa z toho pozbierali,“ pokračuje výrobný riaditeľ.

Našťastie katastrofa mala šťastný koniec. Okolo 14.30 hod. voda opadla a začalo sa s čistiacimi prácami. Vodu z energostanice odčerpali hasiči a obavy s poškodenia vedenia sa nepotvrdili. Už o 18. hodine sa spustili prvé stroje v strojnej obrobni. Veľká voda priniesla so sebou obrovské nánosy bahna, ktoré bolo treba čím skôr zlikvidovať. Zamestnanci na tom pracovali celú noc a čistenie pokračovalo aj na druhý deň. Prioritou bolo spustenie výroby v hale generálnych opráv, ktorá vyrába anódové tyče pre spoločnosť Slovalco. To sa podarilo ráno okolo 9. hodiny. V priebehu dňa sa postupne štartovala výroba aj v ostatných postihnutých častiach žiarskej strojárne.

Škody, ktoré narobila veľká voda, zatiaľ výrobný riaditeľ špecifikovať nevedel: „Na vyčíslenie škôd je veľmi skoro. Avšak určite to nebude niekoľko eur. Najviac sme utrpeli odstavením výroby. To sa určite prejaví. Takisto máme zoskratované niektoré vysokozdvižné vozíky a káry. A musíme sledovať, ako budú reagovať stroje, do ktorých sa dostala voda. Čiže škody sa nám prejavia v najbližšej budúcnosti.

Napriek tomu hovorí o šťastí v nešťastí, pretože to mohlo dopadnúť oveľa horšie. „Ak by sme kvôli poškodeniu prívodu energie ostali stáť niekoľko týždňov, neviem ako by sme nakoniec dopadli. Výrobu sme obnovili hneď na druhý deň, takže zásadne nás táto katastrofa neovplyvní.

Povodeň ukázala aj veľkú spolupatričnosť zamestnancov s firmou, v ktorej pracujú. „Našim ľuďom patrí maximálne uznanie a vďaka, pretože sa obetavo podieľali na čistiacich prácach ako cez deň, tak aj v noci. Rovnako chcem poďakovať hasičom za ich rýchly a profesionálny zásah pri odčerpávaní vody, hasičom zo ZAHAS-u, za pomoc ďakujeme pracovníkom pána Dunku, spoločnosti Elmont ako aj ďalším firmám, ktoré nám pomohli pri odstraňovaní následkov povodne,“ uzatvára Jozef Urblík a zároveň dodáva, že dúfa, že podobná situácia sa už nezopakuje.

/mak/

[color=#ff0000]­Súvisiace video [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.105472_Cast-arealu-ZSNP-zasiahla-privalova-vlna.141]Časť areálu ZSNP zasiahla prívalová vlna[/link]

Remeslo potopa
28
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM