Katarína Reiterová Správy

Poslanci odklepli zmenu. Maturanti si môžu vydýchnuť

Žiarski gymnazisti sa v nastávajúcich dňoch poriadne zapotia. Už budúci týždeň ich totiž čaká maturita – ústna časť. Našťastie, poslanci odklepli zmenu a tí maturanti, ktorí sú slabší z matiky, si môžu vydýchnuť. Prečo?

Ilustračný obrázok k článku Poslanci odklepli zmenu. Maturanti si môžu vydýchnuť
Zdroj: TASR

Až 115 maturantov žiarskeho Gymnázia Milana Rúfusa sa tento týždeň potí nad knihami. Všetci študenti totiž maturujú v jednom týždni. „Tento školský rok je maturita na našej škole určená na 2. maturitný týždeň, a teda od 27. do 31. mája,“ hovorí riaditeľka gymnázia Dana Paálová.

Zmena v tohtoročných maturitách

Maturantov však, oproti minulému roku, čakala jedna zmena, a to dosť podstatná. „Ide o predmet Matematika, kde zmaturuje študent vtedy, ak nie je hodnotenie horšie ako stupeň prospechu 3 – dobrý a v externej časti maturitnej skúšky študent získa viac ako 25% z celkového počtu bodov (testy EČ MS organizované NÚCEM-om) – percento úspešnosti,“ vysvetľuje Paálová a dodáva, že ak v matematike EČ získa študent menej ako 25% , tak si testy musí zopakovať v marci v ďalšom školskom roku. „Je to prvýkrát, keď je úspešnosť v testoch externej časti (EČ MS) priamo spojená s celkovou úspešnosťou na maturitných skúškach,“ dodáva riaditeľka.

Namiesto marca už september

Našťastie, poslanci odklepli zmenu a opravné testy EČ MS majú šancu študenti absolvovať v septembri a nie o rok v marci, ako to pôvodne bolo v zákonnej úprave. Nesúlad termínov vyriešil pozmeňujúci návrh poslancov Smeru-SD, ktorý včera parlament schválil v rámci novely zákona o rodine.

„Študenti tak nemusia rok čakať na úrade práce ako nezamestnaní, alebo ako zamestnanec so zaradením na pomocné práce na jednej úrovni so zamestnancami s neskončeným 9. ročníkom základnej školy. Týka sa to hlavne matematiky, kde bol ten problém s „nezmaturovaním“ a nepokračovaním na VŠ najväčší,“ upresňuje riaditeľka žiarskeho gymnázia.

Maturantka: Najviac sa bojím slovenčiny

„Učím sa od rána až do neskorého večera, vlastne až do druhého dňa, s menšími prestávkami,“ prezrádza nám maturantka Lucia (19) zo Žiaru, ktorá sa však najviac obáva slovenčiny. „Ide o jednu otázku s jednou tému, a práve keď túto tému nevieš, máš smolu :-),“ dodáva Lucia.

Ilustračné foto.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM