Barbara Dallosová Správy

Ponáhľal sa k pôrodu manželky, syna už nikdy nevidel: Pri Žiari odhalili pamätník legendárnemu parašutistovi, FOTO

Osud známeho slovenského parašutistu dojíma dodnes. V dedinke pri Žiari odhalili pamätnú tabuľu Jurajovi Kriváňovi, ktorý tu našiel svoju smrť, keď sa letel k tehotnej manželke...

Ilustračný obrázok k článku Ponáhľal sa k pôrodu manželky, syna už nikdy nevidel: Pri Žiari odhalili pamätník legendárnemu parašutistovi, FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Odhalili pamätnú tabušľu

Majster sveta v parašutizme, držiteľ niekoľkých národných i svetových rekordov, výsadkársky dôstojník, ale aj učiteľ na Krahuliach. To všetko sa skrýva za menom Juraj Kriváň. Život legendárneho parašutistu bol v mnohom spojený s naším regiónom, neďaleko Žiaru nad Hronom napokon našiel i svoju smrť.

V mieste tragédie, pri osade Ladno v dnešnej Trnavej Hore, odhalili Jurajovi Kriváňovi (24.10.) pamätnú tabuľu. Tento mesiac uplynulo 55 rokov odvtedy, čo Juraj Kriváň zahynul pri prelete z Prievidze na letisko v Očovej v dôsledku náhlej zmeny počasia narazil do stromu pri Ladne a zrútil sa.

Rodák zo Šumiaca sa vtedy ponáhľal k manželke, ktorá práve čakala narodenie ich syna. Syn Juraj, ktorý sa odhalenia pamätnej tabule tiež zúčastnil, ide v otcových šľapajách. Dnes pracuje v oblasti riadenia letovej prevádzky.

Niektorí obyvatelia si tragédiu pamätajú

Niektorí obyvatelia obce si na tragédiu dodnes pamätajú. Juraj Kriváň ako inštruktor parašutizmu vychoval viacero svojich nástupcov. Za osem rokov svojho pôsobenia vo zvolenskom Aero Klube vyškolil 514 chlapcov a dievčat. Medzi jeho žiakov patril aj občan Trnavej Hory Miroslav Žbirka.

Kto bol Juraj Kriváň?

Juraj Kriváň v roku 1946 absolvoval Učiteľskú akadémiu v Banskej Bystrici. V rokoch 1946 – 1948 pôsobil ako učiteľ na Krahuliach. Bol dôstojníkom výsadkového vojska ČSĽA a pôsobil ako pilot – vysadzovač. Po skončení vojenskej služby sa stal krajským inšpektorom parašutizmu na letisku v Očovej.

Podieľal sa i na organizácii parašutistického športu na Slovensku. Počas svojho krátkeho života (zomrel ako 33-ročný) sa stal československým rekordérom v zoskoku na cieľ, vo voľnom páde a v skupinovom zoskoku. Ako člen československého reprezentačného družstva sa na Majstrovstvách sveta v Moskve v roku 1956 stal majstrom sveta a majstrom sveta v zoskoku zo 600 metrov na presnosť pristátia.

Známy parašutista patril aj do tímu československého družstva, ktoré získalo na MS v roku 1954 a 1958 striebornú medailu. Československo reprezentoval na Majstrovstvách sveta v parašutizme vo Francúzsku, v Moskve a v Bratislave. V roku 1960 už sám nezoskakoval, ale viedol československé družstvo parašutistov na MS v bulharskej Sofii.

Foto: obec Trnavá Hora

V Trnavej Hore odhalili pamätnú tabuľu legendárnemu slovenskému parašutistovi
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM