Barbara Dallosová Správy

Počasie si pre nás na jarmok chystá poriadne prekvapenie: Čítajte predpoveď žiarskeho meteorológa!

Prvý jesenný mesiac je za nami a letné oblečenie už zrejme zaujalo čestné miesto vzadu v skrini. Tohtoročná jeseň nám ale nachystala hneď niekoľko prekvapivých momentov. Jedným z nich bude aj jarmočný víkend, čítajte...

Ilustračný obrázok k článku Počasie si pre nás na jarmok chystá poriadne prekvapenie: Čítajte predpoveď žiarskeho meteorológa!
Zdroj: Webnoviny.sk

Hoci slnečné okuliare v posledných týždňoch do povinnej výbavy často nepatria a kde-tu je lepšie vziať si dáždnik, podľa meteorológa Jána Wolfa september veľmi chladný nebol. Ten je už ale v každom prípade za nami. Naopak pred nami je október a s ním v neposlednom rade Žiarsky jarmok. Ten sa obyvykle s priazňou počasia nestretáva.

Teplo a dážď

Tak by sa dal zhrnúť priebeh uplynulého mesiaca. Od zimy sme sa zatiaľ veľmi netriasli. Ak by však bola pravda že po daždi sa rastie, Žiarčania by tento mesiac zrejme podrástli dosť.

,,Tohtoročný september bol na celom území Slovenka teplotne nadnormálnym mesiacom. V Žiari nad Hronom priemerná mesačná teplota vzduchu bola o 2 °C vyššia ako je dlhodobý priemer v rokoch 1961 až 1990. Z hľadiska úhrnov atmosferických zrážok bol september silne nadnormálny. Mesačný zrážkový úhrn bol 115,5 mm, čo predstavuje 205 % dlhodobého normálu. Trvanie slnečného svitu v septembri bolo slabo podnormálne – dosiahlo 138,5 hodín, čo predstavuje 95 % dlhobého normálu," opisuje štart jesene Wolf.

Vrtošivé babie leto

Tohtoročné babie leto nebude mať podľa Wolfa jednoznačný priebeh a tlak vzduchu nebude taký, aby slnečné a stabilné počasie vydržalo dlhodobo (7 – 14 dní). Babie leto je obdobie slnečných dní, ale zároveň ranných hmiel. Občas sa vyskytuje slabé mrholenie z nízkej oblačnosti.

,,Október je mesiacom, kedy dochádza k výraznému poklesu priemernej denné teploty vzduchu na našom území. Na začiatku mesiaca sa pohybujú priemerné denné teploty okolo 15 °C a na konci mesiaca býva len 5°C. Takto to bolo aj v októbri 2012," porovnáva Wolf.

Tak čo ten jarmok?

K žiarskemu jarmoku patrí v posledných rokoch zimný kabát a dáždnik rovnako ako burčiak a klobásky. Wolf ale upokojuje, že predpoveď na nasledujúce dni je optimistická. ,,Súčasný charakter počasia vydrží do polovice mesiaca (do 15.10.2014). Ráno a dopoludnie bude spojené s hmlou a nízkou oblačnosťou. Od štvrtka bude viac slnka a denné teploty sa budú pohybovať od 17 do 21°C," hovorí.

Ak sa však plánujete zdržať do neskorších nočných hodín, teplejšie oblečenie sa vám asi predsalen zíde. Nočné teploty sa totiž podľa meteorológa budú pohybovať len okolo 8°C.

A potom udrú mrazy

Cez tohtoročný jarmok by sme teda zmoknúť ani vymrznúť nemuseli. Nasledujúce obdobie nám to ale, zdá sa, tak trochu spočíta. Ján Wolf spomína už aj mrazy: ,,Na začiatku III. dekády mesiaca (20. – 31.10) príde k miernemu ochladeniu so zrážkami. Aj dni v tretej októbrovej dekáde sa javia napriek pribúdajúcim zrážkam a oblačnosti teplotne slabo nadnormálne. Denné teploty sa budú pohybavať v intervale 8 až 14 °C. V noci bude od 6 do 3°C. Pri vyjasnení zas slabý prízemný mráz, avšak, v závere mesiaca by teploty opäť mali stúpnuť."

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM