Katarína Reiterová Rôzne

Problémy so signálom: Po nehode sa záchranárom dovolali z druhého konca dediny

Pokrytie signálom mobilných operátorov je dlhoročný problém v obci Kozelník v okrese Banská Štiavnica. Obec ukrytá v úzkom údolí medzi horami dopláca na svoju polohu i malý počet obyvateľov.

Ilustračný obrázok k článku Problémy so signálom: Po nehode sa záchranárom dovolali z druhého konca dediny
Foto: Rastislav Búgel

Malý počet obyvateľov je dôvodom, prečo sa spoločnostiam šíriacim signál neoplatí investovať. „Problém však chceme vyriešiť, a preto som hneď po nástupe do funkcie oslovila listom riaditeľov všetkých troch mobilných operátorov, aby nám v tomto pomohli,“ povedala starostka Eva Petáková, ktoré je vo funkcii iba dva mesiace.

Dve čiarky signálu sú úspechom

Na problém obce upozorňoval už predchádzajúci starosta, nikdy však u kompetentných neuspel. „Odpísali nám, že finančné náklady na postavenie tohto zariadenia by boli príliš vysoké,“ uviedol ešte pred dvoma rokmi. Podľa súčasnej starostky však musí existovať nejaký spôsob, ako tento problém vyriešiť a stavbu stožiara vyfinancovať. Napríklad aj združením finančných prostriedkov.

V 185-člennej obci už takmer nemajú pevnú linku a vlastníci mobilov sa dodnes s okolitým svetom spájajú tak, že musia ísť na také miesta, kde mobil zachytí aspoň dve či tri čiarky signálu.

Problém aj s privolaním pomoci

Podľa starostky dobrý signál potrebujú nielen pre vlastnú komunikáciu, ale aj pre tiesňové volania policajtom, hasičom či zdravotníkom. V poslednom období boli totiž v dedine na hlavnom cestnom ťahu medzi Zvolenom a Banskou Štiavnicou časté havárie, pri ktorých museli obyvatelia bežať kvôli dobrému spojeniu až na druhý koniec obce.

Internet má viac ako polovica obyvateľov

V Kozelníku ešte pred pár rokmi nemali ani internet. Dnes už prostredníctvom počítačovej siete môžu vyhľadávať aktuálne informácie z celého sveta. Samospráve sa v roku 2010 podarilo pritiahnuť prevádzkovateľa, ktorý umožňuje bezdrôtové pripojenie. Hneď po zavedení sa pripojila viac ako polovica obyvateľov. Firma umiestnila antény na budovy železničnej stanice a domu smútku tak, aby signál mohol prekonávať vysoké kopce obklopujúce dedinu.

Nová starostka sa však chce prihlásiť s projektom zavedenia širokopásmového vysokorýchlostného internetu do grantovej schémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá je určená obciam do 500 obyvateľov. „Vznikne nám tu konkurenčné prostredie, znížia sa ceny a celkovo sa zlepší aj kvalita internetu,“ pripomenula.

Podobný problém mala donedávna aj obec Kunešov. Pozrite, ako problémy vyriešili tam.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM