Perla Pohronia púta pozornosť už z diaľnice: V lete sa s turistami roztrhlo vrece
Že má náš región núdzu o turistov? Kláštora, ktorý poznal i Matej Korvín, sa to určite netýka. Najviac návštevníkov má takzvaná Perla Pohronia práve v tomto období.
Kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorý sa majestátne vypína nad obcou, si počas prázdninových mesiacov príde pozrieť viac ľudí ako obyčajne. Podľa miestneho farára Františka Kapusňáka veže kláštorného Kostola Panny Márie a sv. Benedikta mnohých z nich zaujmú už po ceste na diaľnici a tak sa prídu pozrieť na komplex aj zblízka.
Čítajte tiež: Perla Pohronia počas obnovy odkryla prekvapenia: Jedna vec je však stále záhadou, FOTO
Návštevy spoza hraníc
,,Najviac návštevníkov máme v júli a auguste. Zvlášť tento rok, ktorý bol vyhlásený za Svätý rok Božieho milosrdenstva, sa hlásia aj mnohé pútnické skupiny," priblížil Kapusňák. Okrem slovenských návštevníkov sú častí aj turisti z Maďarska, Česka či Poľska. Zahraničné návštevy domácich v kláštore neprekvapia, pripravené majú textové informácie o komplexe v ich rodných jazykoch.
Majestátnosť kláštora očarila aj Pavla a Miloša z Českej republiky, ktorí sa na jeho návštevu vybrali počas dovolenky na Slovensku.
,,Som veriaci a zaujímajú ma všetky kresťanské záležitosti, preto som sa sem prišiel pozrieť, keďže sme blízko ubytovaní," uviedol Pavel.
Obdivuhodné podľa jeho slov je, že sa kláštor opravuje a zachová sa tak v pôvodnom stave aj pre ostatné generácie. Jeho priateľ Miloš navštívil Hronský Beňadik už pred šiestimi rokmi, vtedy však nemal šťastie spoznať aj interiér kostola. Preto sa na miesto po rokoch opäť vrátil. Na návštevu pamiatky prišiel pripravený, v dostupnej literatúre si naštudoval aj históriu komplexu.
Vzácna relikvia
Kláštor v Hronskom Beňadiku nazývajú aj perlou Pohronia vďaka kráse starého benediktínskeho gotického chrámu. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí, v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí. Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375. V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku.
Farnosť je stále živým miestom konania pútí, pravidelných bohoslužieb, modlitieb, táborov a tiež duchovných cvičení. Veriaci putujú do Hronského Beňadika, aby našli pokoj, uzdravenie a silu aj vďaka relikvii Kristovej krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi. Ten za dôstojné miesto uloženia relikvie uznal práve Hronský Beňadik. V súčasnosti sa relikvia nachádza v kaplnke Božskej krvi.