Martin Károly Rôzne

Oplatí sa exkluzívna zmluva s realitkou?

Ak plánujete predávať nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, tak základným dokumentom, ktorý je potrebný k spolupráci, je sprostredkovateľská zmluva. Je v niečom výhodná exkluzívna spolupráca?

Ako každú zmluvu, aj túto je potrebné podpísať až po podrobnom preštudovaní jej znenia. Zásadné časti sprostredkova­teľskej zmluvy, ktorým treba venovať pozornosť sú:

  • typ zmluvy – exkluzívna (výhradná), alebo neexkluzívna (nevýhradná)
  • doba platnosti zmluvy
  • výška provízie

[color=#cc0000]­[size=14]Exklu­zívna spolupráca: čo z nej vyplýva? [/size][/color] Exkluzívna spolupráca pri predaji s jednou realitnou kanceláriou znamená, že počas obdobia dohodnutého v sprostredko­vateľskej zmluve budete pre predaj nehnuteľnosti využívať výhradne služby Vami vybranej realitnej kancelárie a zmluvu o predaji neuzatvoríte so žiadnym záujemcom bez vedomia realitnej kancelárie.

Takáto forma spolupráce určitým spôsobom zväzuje ruky majiteľom nehnuteľnosti pri predaji a preto sa jej aj väčšina z nich vyhýba. Majitelia najčastejšie váhajú pri uzatvorení exkluzívnej zmluvy, pretože sa obávajú sankcií v prípade, že realitná kancelária im poskytne neuspokojivú službu alebo si kupujúceho nájdu sami, alebo sa rozhodnú predaj zrušiť úplne. Tieto obavy sú ale neopodstatnené, nakoľko každá profesionálna realitná kancelária si uvedomuje, že kvalita služieb a spokojnosť zákazníka je prvoradá.

Exkluzívna spolupráca má však aj svoje výhody, ktoré mnohí majitelia nehnuteľností nepoznajú alebo o nich nie sú informovaní.

[color=#cc0000]­[size=14]Výho­dy exkluzívnej spolupráce[/si­ze][/color] „V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že nehnuteľnosť, ktorá sa ponúka prostredníctvom inzercie viacerých realitných kancelárií, budí u potenciálnych kupujúcich dojem nezaujímavej a nepredajnej nehnuteľnosti a odrádza ich od kontaktovania ktoréhokoľvek z inzerujúcich.“ upozorňuje Ing. Margaréta Matyášová z realitnej kancelárie Reality-service, s.r.o.

Kupujúci vnímajú negatívne, keď je identická nehnuteľnosť inzerovaná viacerými realitnými kanceláriami s rôznymi cenami a zdráhajú sa zaplatiť rezervačný poplatok, pretože nemajú istotu, že rovnaká nehnuteľnosť nebude predaná v rovnakom čase v inej kancelárii.

Exkluzívny predaj hovorí, že nehnuteľnosť je jedinečná a majiteľ si je vedomý jej hodnoty.

[blockquote]Ďalšou z výhod je určite to, že záujmy predávajúceho lepšie zastúpi realitná kancelária, ktorá má výlučné právo nehnuteľnosť ponúkať. Nehnuteľnosť sa tým pádom stáva exkluzívna, jednotne prezentovaná cena a prejavené dôvera k realitnej kancelárii zvyšujú dôveru potenciálnych kupujúcich. [/blockquote] [color=#cc0000]­[size=14]Záru­kou je renomovaná realitná kancelária – profesionálna a skúsená[/size][/co­lor] V prípade akýchkoľvek nejasností alebo otázok môžete kontaktovať priamo realitnú kanceláriu Reality-service, s.r.o. na email: info@reality-service.sk, na telefóne 673 21 52 alebo na mobilných číslach 0905 602 942, 0905 909 908. A ak uvažujete nad predajom či kúpou nehnuteľnosti, inšpirujte sa aktuálnou ponukou tejto renomovanej realitnej kancelárie /www.reality-service.sk/

Upozornenie: Správa obsahuje komerčné informácie

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM