Martin Károly Rôzne

Olympijská nádej roka – Riško Oles

V našom regióne vyrastá ďalší úspešný športovec. Dvanásťročný golfista Richard Oles z Kremnice dosahuje vynikajúce výsledky a budúci rok by sa chcel zúčastniť aj svetového finále US Kids Golf v USA v Severnej Karolíne.

Medzi jeho najvzácnejšie trofeje patrí titul Vicemajstra Slovenska juniorov, titul Olympijskej nádeji roka, víťazstvo na US Kids Golf Slovensko, ale aj obsadenie tretieho miesta v turnaji mužov KPMG SKGA túry (Slovenská golfová asociácia pozn. red.).

S Riškom a jeho maminou Dášou sme sa rozprávali o jeho ostatných úspechoch, túžbach a plánoch do budúcnosti.

Uplynulá sezóna ti vyšla. V kategórii C si bol už pred začiatkom turnaja pasovaný za víťaza (finálový turnaj druhého ročníka Túry olympijských nádejí). Budúci rok budeš už vo vyššej kategórii. Z čoho máš najväčšie obavy? A naopak, na čo sa najviac tešíš?
Tým, že postupujem do vyššej kategórie, budem už hrávať zo vzdialenejších odpalísk. Je to pre mňa výzva, každá jamka, ktorú som už hral, bude pre mňa nová. Verím však, že dlhšie jamky zvládnem a budem môcť tak konkurovať odo mňa starším a skúsenejším súperom. Najviac sa teším práve na nových súperov, s ktorými som nehral v tejto sezóne. Golf je skvelá hra práve na utuženie priateľstiev. Taktiež verím, že si upravím svoj hendykep (HCP) na jednociferné číslo.

** Aké sú tvoje golfové ciele a túžby v najbližšej budúcnosti?**
Ako som spomínal, úprava HCP na single, ale taktiež by som chcel získať titul Majstra Slovenska juniorov (v tejto sezóne som obsadil na majstrovstvách druhé miesto). Chcel by som sa zúčastniť svetového finále US Kids Golf v USA v Severnej Karolíne. Aj tento rok som sa nominoval, no z finančných dôvodov som sa na nich nemohol zúčastniť.

Čaká ťa budúcu sezónu nejaký veľký turnaj?
Určite sa zúčastním Majstrovstiev Slovenska juniorov, tretí ročník Túry olympijských nádejí a chcel by som skúsiť aj mužské Majstrovstvá SR v hre na jamky.

** Po akom úspechu najviac túžiš?**
Mojím snom je vyhrať aspoň jeden turnaj európskej PGA túry a určite byť Majstrom Slovenska mužov. Od roku 2016 už bude golf olympijskou disciplínou, určite by som sa chcel zúčastniť a obsadiť pekné miesto.

Kde a ako sa chystáš na golfovú prípravu v zime?
Zimnú prípravu som už zahájil pod vedením môjho trénera Aleša Svěnteka v Prievidzi, zdokonaľujeme techniku odpalov, aby som si rany nielen predĺžil ale aj spresnil. Tiež sa budem venovať aj kondícii.

** Golf má zložitejšie a obsiahlejšie pravidlá ako väčšina iných športov. Akú dlhú dobu ti trvalo, kým si sa v nich trošku „udomácnil“?**
Pravidlá sa učím už niekoľko rokov, tie základné som zvládol v pomerne krátkom čase. No ešte aj po niekoľkých rokoch aktívneho hrania nastávajú z času na čas situácie, kedy som si nie celkom istý. Pre taký prípad (je to nepísané pravidlo) mám v bagu Pravidlá golfu. V prípade potreby sú cez turnaj na ihrisku k dispozícii rozhodcovia, ktorí nám sú nápomocní, ak sa v niektorom pravidle nevieme celkom zorientovať.

Koho považuješ za svojho najväčšieho rivala?
Všetkých. Ani jedného súpera nemôžte podceniť.

Mal si niekedy chuť s golfom skončiť?
Určite, ako každý športovec. Ale boli to len chvíľkové zaváhania, keď som bol veľmi nahnevaný a nedarilo sa mi. Vtedy som zmobilizoval svoje sily a najmä psychiku a onedlho som už bol znovu vo forme.

Venuješ sa aj nejakému inému športu?
V zime sa venujem rekreačne bežeckému lyžovaniu, čím si posilňujem najmä ramená, chrbát a svaly na nohách, ale aj vytrvalosť. Počas školy sa venujem športom na telesnej výchove, najviac basketbalu.

V súčasnosti sa okrem ihrísk typu Links, Parkland alebo Heathland dá zahrať i v púšti alebo na snehu. Čo si o tom myslíš? Chcel by si si vyskúšať hru na ihriskách tohto typu?
Určite by som si to rád vyskúšal. Pravdepodobne by to bola úplne iná hra ako na bežných ihriskách. S hrou z piesku sa už stretol každý golfista pri hre z bunkru, tejto pozície sa väčšinou každý štíti, pretože bunkerová hra je jedna z technicky najnáročnejších.

Richardova mamina Dáša Olesová pre Žiar24 poodhalila finančné zákulisie tohto outdoorového športu a prezradila i to, kto sa Riškovi stal vernou oporou pri pestovaní gentlemanskej hry.

Ako je to s golfom z finančnej stránky?
Golf ako každý iný šport, keď sa robí na súťažnej úrovni, je samozrejme finančne náročný. Nie je to len otázka golfovej výstroje a oblečenia, ale najmä náklady spojené s cestovným a štartovným na turnajoch. Bez výraznej podpory najbližšej rodiny a najmä Riškových starých rodičov by sme to určite nezvládli. Ale radosť z dosiahnutých Riškových úspechov a hrdosť na Richarda sa finančne vyjadriť nedá.

Čo si vyžaduje najviac investícií?
Pred rokom na Vianoce dostal Richard nový golfový bag aj s novými palicami už mužskými, postupne mu dokupujeme ďalšie palice podľa potreby, keďže stále rastie a vyvíja sa. Ale asi najväčšou položkou v sezóne sú cestovné náklady a náklady na štartovné, kde sa jeden poplatok šplhá až do výšky niekoľko stoviek eur.

Vedeli by ste zrekapitulovať všetky Riškove víťazstvá? Prípadne tie najvzácnejšie?
Na každý rok Riškovi pripravujeme novú poličku na trofeje. Dnes máme zaplnené tri poličky, na každej je cca 20 trofejí… Za najvzácnejšie by som považovala získanie titulu Vicemajstra Slovenska juniorov, titul Olympijskej nádeji roka, víťazstvo na US Kids Golf Slovensko, ale aj obsadenie tretieho miesta v turnaji mužov KPMG SKGA túry. ** Hráva okrem Riška ešte niekto vo Vašej rodine golf?**
Nie, golf zatiaľ aktívne hráva len Riško, avšak jeho starý otec sa Riškovi venuje najviac aj ako jeho caddie a neustále hľadá nové možnosti a zlepšenia Riškovej techniky najmä konzultáciami s trénerom, štúdiom rôznej literatúry pre golfistov, ale do veľkej miery využíva aj internet ako zdroj najrôznejších golfových informácií.

Kde vidíte Riška o takých desať rokov? **
Veľmi mu prajem, aby sa mu splnili sny o profesionálnom golfe. Verím, že pri poctivom tréningu a jeho láske ku golfu tieto sny sa stanú skutočnosťou. ** Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí považujú golf za hru pre tzv. snobov?

Bohužiaľ, Slovensko je jednou z mála krajín, kde je golf prezentovaný ako šport pre horných desať tisíc, poprípade, že golf nie je ani šport. Avšak vo svete je golf tak bežný šport ako u nás futbal alebo hokej. Som rada, že môj syn sa venuje športu, v ktorom sa veľký dôraz kladie na dodržiavanie pravidiel a etikety, je to hra gentlemanov a verím, že tento šport mu dá veľa aj do jeho správania sa v každodennom živote.

3 NAJ Riška Olesa 1 – Najmenej lákavý šport = futbal 2 – Najväčší hráčsky vzor = Rory McIlroy 3 – Najväčší cestovateľský sen = Olympijské hry

Jana Luptáková Foto: archív D.O.

Richard Oles
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM