Barbara Dallosová Rôzne

Obecná knižnica pri Žiari funguje nepretržite vyše 80 rokov: Nezavrela ju ani vojna

Neveľkej dedinskej knižnice sa turbulentné storočie akoby ani nedotklo. Pred desiatkami rokov tu šli na dračku knihy o drobnochove či opravách strechy, dnes vedú ženské romány.

Ilustračný obrázok k článku Obecná knižnica pri Žiari funguje nepretržite vyše 80 rokov: Nezavrela ju ani vojna
Zdroj: TASR

Uplynulé desaťročia poposúvali hranice krajín, spustošili ich vojnami, priniesli politické zvraty. Obecná knižnica v Starej Kremničke ale toto všetko, zdá sa, prežila bez väčšej ujmy. Niekoľkokrát si sťahovala, no pre čitateľov mala vždy dvere otvorené.

Od roku 1930

Obecnú knižnicu v Starej Kremničke má v súčasnosti na starosti pani Alica Vankuličová, ktorá zároveň vedie tamojšiu kroniku.

Čítajte tiež: Pani Alicu (78) poznajú široko-ďaleko: Poviete jej dátum a ani google nemá šancu :)

Knižnica bola v obci zriadená v roku 1930 v priestoroch školy a existuje dodnes. Hoci o fungovaní počas druhej svetovej vojny konkrétny záznam v kronike nie je, všetko nasvedčuje tomu, že bývala otvorená i počas nej.

,,Nie je nikde písané, ako cez vojnu, ale knižnica bola v škole a škola stále fungovala, aj keď tu boli Nemci. Takže sa zdá, že fungovala aj cez vojnu. Zavretá bola vlastne len keď sa sťahovala, ale to čitatelia nepocítili, lebo otvorená bývala napríklad v pondelok a vo štvrtok, a presťahovala sa medzitým," vysvetľuje pani Vankuličová.

Prvý raz knižnica menila miesto až po vojne. Z budovy školy presťahovala v roku 1946.

Od kníh o drobnochove po sladké romány

Počas dlhých desaťročí sa knižnica nevyhla ani trendom. V prvých rokoch existencie bol podľa pani Vankuličovej dopyt najmä po praktickej literatúre. Z regálov knižnice sa najčastejšie požičiavali tituly napríklad o opravách striech, šití a vyšívaní, pestovaní zeleniny, drobnochove, či kuchárske knihy a príručky pre gazdinky.

Opäť knižnica menila priestory v roku 1955. Presťahovala sa do kultúrneho domu. V osemdesiatych rokoch minulého storočia zas sídlila v dome služieb a pribudla k nej aj čitáreň.

Pani Vankuličová v knižnici pracuje od roku 1988 a ako s úsmevom hovorí, knihy o drobnochove už na dračku nejdú. Skôr sú to romány pre ženy či stredoveké romány.

,,Čo ide menej, sú napríklad fantasy romány, naši ľudia z dediny tomu akoby neveria, chcú jednoducho čítať niečo o skutočnom živote, ako je ten ich," vysvetľuje čitateľskú náturu v Kremničke pani Vankuličová a dodáva, že najviac ju mrzí, že detských čitateľov je z roka na rok menej.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM