Barbara Dallosová Správy

Obdivuhodný kremnický archív otvoril dvere: Záujem nahliadnuť do minulosti bol väčší, než sa čakalo

Nie náhodou sa kremnický archív radí medzi najcennejšie na Slovensku. Jedinečný je nielen svojím časovým rozsahom, ale aj obsahom - nájdeme v ňom takmer tri kilometre písomností. Tie si mohli návštevníci popozerať na vlastné oči.

Ilustračný obrázok k článku Obdivuhodný kremnický archív otvoril dvere: Záujem nahliadnuť do minulosti bol väčší, než sa čakalo
Zdroj: TASR

Pred viac ako 370 rokmi sa v Kremnici konal najznámejší čarodejnícky proces, ktorého obeťou sa stala 80-ročná Dora Struhárová z Ihráča. Starenku, ktorá ako liečiteľka pomáhala ľuďom, krivo obvinili z čarodejníctva s konskou hlavou a husacími hlavami. Ženu za toto obvinenie neminul trest. Najprv ju mučili, ťahali na škripci, nakoniec sťali a s konskou hlavou upálili.

Čítajte tiež: Do minulosti s historikom Danielom Haasom Kianičkom: Z hrozivého osudu kremnickej bosorky Dory vás zamrazí

Záujem prekvapil

Tento aj ďalšie známe či menej známe príbehy z histórie Kremnice a jej okolia ukrýva kremnický archív, ktorý vo štvrtok (9.6.) otvorili pre verejnosť.

,,Deň pootvorených dverí sa robí po dvoch rokoch a úprimne povedané, nečakali sme až taký záujem," priblížila vedúca archívu Valéria Solčániová.

Už predpoludním bola podľa jej slov miestna bádateľňa plná ľudí, ktorí sa prišli o archíve a jeho pokladoch dozvedieť viac. Pracovníci pripravili pre návštevníkov výstavu Klenoty kremnického archívu, ukážky vzácnych archívnych dokumentov a kníh, ale aj výklad o histórii a činnosti archívu či pečatenie listín.

Takmer tri kilometre písomností

Štátny archív v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, je podľa Solčániovej jedinečný nielen svojím časovým rozsahom, ale aj obsahom zachovania v rozsahu 2657 bežných metrov. Vo svojich útrobách skrýva takmer tri kilometre písomností, pričom ide o rôzne listy, listiny, úradné knihy a účtovné knihy, matriky, ale aj súdne záznamy či pečate.

,,Radíme sa medzi archívy celoslovenského významu a zároveň patríme medzi najcennejšie archívy v rámci Slovenska, nakoľko sú tu zachované dokumenty od roku 1260 po súčasnosť," podotkla Solčániová.

Deň pootvorených dverí organizujú na kremnickom pracovisku pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa archívov. Dňa 9. júna 1948 totiž organizácia UNESCO založila Medzinárodnú radu archívov (International Council on Archives – ICA). K iniciatíve sa rôznymi podujatiami počas týchto dní pripájajú aj archívy v Trnave, Šali, Prešove, Poprade, Bratislave, Topoľčanoch.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM