Barbara Dallosová Správy

O žiarske holuby sa starajú sokoliari: Ročne ich odchytia aj dvesto, kde končia?

Na holuby sú po Žiari nad Hronom porozmiestňované tri odchytové klietky. Vyprázdňovať ich chodia banskoštiavnickí sokoliari. Predtým, než im radnica zverila túto prácu, bola vraj situácia s holubmi v Žiari katastrofálna...

Ilustračný obrázok k článku O žiarske holuby sa starajú sokoliari: Ročne ich odchytia aj dvesto, kde končia?
Zdroj: TASR

Zimné mesiace už tradične v Žiari nad Hronom využívajú na riadený odchyt holubov. Ten zabezpečujú sokoliari zo Štiavnických Baní. Pavel Michal hovorí, že vďaka riadenému odchytu sa darí udržať populáciu mestských holubov na prijateľnej úrovni.

V meste sú tri klietky

Ročne podľa jeho slov odchytia v Žiari nad Hronom do dvesto holubov. Tie potom končia v karanténnej stanici. Klietkový odchyt využívajú najmä v zimných mesiacoch, kedy je prirodzene menej potravy. Sokoliari sa venujú najmä námestiu, ale v tomto období aj okrajovým častiam. V meste sú tri klietky, ktoré pravidelne monitorujú.

,,Najmä v septembri, kedy začíname s odchytom, chodievame raz za týždeň, pretože klietky sú rýchlo plné. Ide hlavne o mladé jedince, ktoré sa vyliahnu. V tomto období, kedy s odchytom pomaly končíme, chodíme ku klietkam raz za dva týždne. Už sa až tak veľa holubov do nich nechytá," vysvetlil Pavel Michal.

Ak sa do klietky chytí holub evidovaný v chove, sokoliari ho automaticky vrátia jeho chovateľovi. Podľa Michala sa však už vyskytli prípady, keď chovateľ takéhoto holuba odmietol.

Strechy posiate holubmi

Keď s odchytom v Žiari nad Hronom pred niekoľkými rokmi začali, bola podľa jeho slov situácia katastrofálna. ,,Námestie aj strechy domov boli posiate holubmi. Momentálne je situácia prijateľná, na námestí už nie je holubov veľa," podotkol. Cieľom odchytu podľa jeho ďalších slov nie je populáciu úplne odstrániť, ale naopak udržať ju na prijateľnej úrovni.

Podľa hovorcu mesta Martina Baláža začali pred rokmi s odchytom holubom na základe požiadavky obyvateľov. ,,Vyzývali nás na to najmä bytové spoločenstvá. Mali veľké starosti s tým, že výkaly im znehodnocovali samotné bytové domy a ich časti. Sťažovali sa aj obyvatelia," uviedol s tým, že riadený odchyt tak pomáha zabrániť ich premnoženiu v meste.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM