Barbara Dallosová Kultúra

Novinky v štiavnickom Starom zámku: Návštevníkom ukážu aj priestory, ktoré predtým nevideli

Letná sezóna v expozícii Slovenského banského múza (SBM) Starý zámok v Banskej Štiavnici láka aj na novinky. Muzejníci upravili okruhy a návštevníci spoznajú aj priestory, ktoré ešte nevideli.

Ilustračný obrázok k článku Novinky v štiavnickom Starom zámku: Návštevníkom ukážu aj priestory, ktoré predtým nevideli
Zdroj: TASR

V expozícii SBM Starý zámok v Banskej Štiavnici upravili od začiatku tohtoročnej letnej sezóny pre návštevníkov jednotlivé okruhy prehliadok. Vďaka tomu tak návštevníci spoznajú aj priestory, ktoré predtým nemali možnosť vidieť.

Neobyčajné príbehy

Ako priblížila Petra Páchniková z múzea, tzv. veľký okruh je premenovaný na prehliadku s lektorom so vstupom každú celú hodinu.

,,Tento veľký okruh je rozšírený o výstavu Neobyčajné príbehy obyčajných vecí. Inštalovaná je v priestoroch, ktoré sa špeciálne otvárali na vernisáži v decembri minulého roka a bežne sa do nich návštevníci nedostali. Chceli sme to zmeniť, preto sme výstavu zaradili do veľkého okruhu, ktorý je premenovaný na prehliadku s lektorom," podotkla Páchniková.

Výstava približuje deväť príbehov, množstvo pamiatok, ktoré desaťročia odpočívali na policiach starozámockého depozitára a životy ľudí, ktorí žili a pracovali v Banskej Štiavnici. Jeden z nich napríklad hovorí o pekárovi Antonovi Gregussovi, ktorý piekol najlepší chlieb v Štiavnici a podľa jeho syna bol nielen zanieteným pekárom, ale aj inovátorom, ktorý s múkou robil také čary, že aj z potuchnutého obilia zo Sovietskeho zväzu dokázal upiecť dobrý chlieb.

Okrem nej uvidia počas tejto prehliadky návštevníci aj časť Baníci prichádzajú, Rytiersku sálu, Kalváriu v azyle, strelecké terče a historické zbrane či Fajkársku dielňu.

5 000 návštevníkov len od začiatku roka

Tzv. malý okruh premenovali múzejníci na prehliadku bez lektora. Počas nej majú návštevníci možnosť vidieť expozičné časti Baroková plastika, Lapidárium, Himmelreich, Umenie kováčov-Severná veža, Historické hodiny a zvony vo Zvonovej veži.

Starý zámok je druhou najnavštevovanejšou expozíciou SBM hneď po Banskom múzeu v prírode. Len od začiatku tohto roka ho navštívilo takmer 5 000 ľudí, pričom minulý mesiac to bolo celkom 1361 návštevníkov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM