Martin Károly Kremnica

Nová promenáda: Vyhliadka nad Kremnicou sa stáva turistickým hitom!

Stovky ľudí využilo krásne víkendové počasie a vyrazilo si na novú vyhliadku. Historické mesto zatiaľ zívalo prázdnotou. Mnohí si skracujú približne hodinovú túru jazdou autom. Onedlho to už nebude možné.

Ilustračný obrázok k článku Nová promenáda: Vyhliadka nad Kremnicou sa stáva turistickým hitom!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Je tu naozaj krásne,“ hovorí Jarmila (44), ktorá si spolu s celou rodinou vyrazila na príjemnú jesennú vychádzku. Viac než 13 metrová rozhľadňa postavená výhradne z kremnických stromov láka čoraz viac ľúdí. Mnohí z nich pritom nepatria do kategórie turistov.

Obľúbená túra

Cesta k vyhliadke, ktorá začína pri krahulskom kostole sa dá smelo nazvať aj novou promenádou. Skupiny ľudí sa stretávajú na značenej ceste. Zablúdiť sa nedá. „Ako je to ešte ďaleko?“ pýta sa staršia žena, ktorá si pri chôdzi pomáha barlami. „Hneď tu za rohom,“ odpovedá niekto zo zchádzajúcej skupinky. „Ten kúsok sa vám určite oplatí zájsť, výhľad dnes stojí za to“ dodávajú ďalší.

Určite som dúfal, že ľudia to zoberú za svoje ale nerátal som až s takou veľkou reakciou,“ odpovedá Karol Mutňanský riaditeľ z Mestských lesov Kremnica, s. r. o. na otázku, či počítal s tým, že vyhliadka bude taká populárna.

Pozrite si fotky v priloženej fotogalérii.

Pribudne závora

Niektorí si však cestu skracujú autom. Po suchej jeseni nie je väčší problém zájsť aj cestným autom takmer pod vyhliadku. „Tomuto chceme v najbližšom období zabrániť. Na začiatku cesty bude osadená závora,“ hovorí ďalej Mutňanský.

Myšlienka postavenia rozhľadne na turistickom chodníku, ktorý spája mesto Kremnica s obcou Krahule rezonovala medzi jej realizátormi už dlhšiu dobu. „Dozrela až vtedy, keď sa nám podarilo spojiť sily s mestom Kremnica, obcou Krahule a kremnickou spoločnosťou Elba. V priebehu celého minulého roka sme pracovali na tom, aby sme vybavili všetky potrebné povolenia,“ prezradil ďalej riaditeľ kremnických lesov pred časom.

Podľa neho bude v dohľadnom čase vylepšený aj výhľad smerom na Krahule. „So zatrávnením v okolí stavby si príroda časom poradí sama,“ dodáva

Na vyhliadku aj v zime na bežkách

Samotná vyhliadka je v kremnickom katastrálnom území, prístupová cesta v krahulskom. V zime bude táto cesta udržiavná ako bežceká trať. " Verím, že táto trasa bude potom obľúbená aj v tomto ročnom období," hovorí ďalej Mutňanský. Podľa neho sa neplánuje s vybudovaním bufetov v blízkosti vyhladky. „Zaznamenali sme aj takéto požiadavky. Na rozvoj podobného typu, je ale ideálna obec Krahule. Chceme zachovať turistický charakter stavby,“ dodáva na záver riaditeľ.

Prečítajte si viac o novej vyhlaidke TU: Parádny výhľad na Kremnické vrchy: Nová rozhľadňa tesne pred otvorením

Vyhliadka sa stáva obľúbeným miestom na víkendové prechádzky
27
Galéria
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM